Виявлено давній "шлях міграції", яким переміщалися різні види Homo.
Подальші розкопки можуть показати, як стародавні популяції людей взаємодіяли між собою.
В Таджикистані археологи виявили артефакт, який налічує 150 тисяч років, і цей об'єкт став важливим фактором у міграційних процесах та еволюції ранніх людей і їхніх попередників у Центральній Азії.
Відповідно до досліджень, у долині Зеравшана могли проживати різні види людей, зокрема сучасні Homo sapiens, неандертальці та денисівці. Ця територія, за припущеннями вчених, могла бути одним із шляхів міграції в Азію, як повідомляє видання Independent.
"Як з'ясувалося, долина Зеравшана, яка в основному асоціюється з Шовковим шляхом середньовіччя, насправді була важливим шляхом для людської експансії ще задовго до того часу," - зазначив співавтор дослідження Йоссі Зайднер.
Під час археологічних розкопок на об'єкті, що носить назву Сойі Хавзак, дослідники виявили численні кам'яні інструменти, залишки тварин та сліди давньої флори.
Дослідження в трьох окремих зонах території виявили сліди людської активності, що охоплюють різні епохи, починаючи від 20 тисяч до 150 тисяч років тому.
Вчені підкреслили, що ці дані відкривають нові горизонти для вивчення давнього клімату та екосистеми, а також створюють можливості для виявлення різних людських популяцій, які колись проживали в цьому регіоні.
Тщево збережені залишки органічних матеріалів, включаючи обвуглену деревину та кістки, роблять це місце "унікальним" для вивчення стародавнього екосистеми регіону, підкреслили дослідники.
"Це дозволяє нам реконструювати стародавній клімат регіону і дає надію, що подальші розкопки допоможуть розгадати біологію людини в цьому регіоні. Це має вирішальне значення для розуміння розвитку людських популяцій і життя в Центральній Азії", - сказав Зайднер.
Археологи вважають, що подальші розкопки в цьому районі можуть розкрити те, як популяції стародавніх людських видів взаємодіяли одна з одною.
Згідно з їхніми висновками, цей гірський коридор у Центральній Азії міг відігравати важливу роль у переміщенні древніх людських груп, сприяючи їх розселенням по значних територіях.
"Ми сподіваємося, що триваючі дослідження на цьому місці відкриють нові можливості для розуміння того, як різні групи людей - як-от сучасні люди, неандертальці та денисівці - могли взаємодіяти і мігрувати в цьому регіоні", - зазначив Зайднер.
У 2018 році археологи з Таджикистану здійснили знакову знахідку в малому містечку Фахробод, розташованому в районі Хуросон Хатлонської області, де вони натрапили на давній підземний храм буддистської епохи.
Археологи знайшли найстародавнішу пляшку вина, яка містить кремовані залишки чоловіка. Аналізи підтвердили, що рідина в пляшці є вином.