Зеленський затвердив законопроект щодо "прозорого будівництва": які нововведення нас чекають -- Delo.ua
Про це йдеться в картці документу.
Зазначається, що закон зобов'язує державних замовників оприлюднювати в електронній системі закупівель Prozorro детальну інформацію про ціни на будматеріали під час закупівель послуг з ремонту та будівництва. Це має сприяти більш ефективному використанню бюджетних коштів.
Закон також визначає, що невід'ємними складовими частинами договору на закупівлю послуг з поточного ремонту, а також з розробки проектної документації для поточного ремонту, будівництва нових об'єктів, їх розширення, реконструкції, капітального ремонту та реставрації існуючих споруд виробничого та невиробничого призначення, є документи, які містять дані про ціни на матеріальні ресурси.
Ці документи повинні бути включені до угоди про закупівлю, незалежно від типу договірної вартості, що охоплює як роботи зі зведення автомобільних доріг, так і послуги з їх ремонту.
Крім того, закон визначає інформацію про будівельні матеріали, яка обов'язково має міститись у таких документах, а саме: найменування, характеристики, одиниця виміру, відпускна ціна, кількість, вартість транспортування та заготівельно-складські витрати.
Таким чином, прийняття закону про "прозоре будівництво" дозволить забезпечити дотримання міжнародного стандарту забезпечення прозорості та підзвітності під час використання публічних коштів, а оприлюднення документів, що містять інформацію про ціни на матеріальні ресурси матиме превентивну функцію та сприятиме запобіганню корупційним діям і зловживанням.
Завдяки цій прозорості в процесах закупівель у будівництві, зросте доступ до ринку будівельних послуг та посилиться конкуренція серед учасників.
За словами голови комітету ВР з питань антикорупційної політики Анастасії Радіної, після набрання законом чинності усі без винятку замовники тендерів на будівництво, у тому числі дорожнього, будуть зобов'язані оприлюднити на Prozorro ціни на матеріальні ресурси (кошториси) упродовж трьох робочих днів з дати укладання договору з підрядником чи внесення змін до цього договору.
"У зв'язку зі змінами в цінах, замовники продовжать публікувати угоду з будівельним підрядником, включаючи всі супутні документи", - зазначила вона.
Як зазначила Радіна у липні, після прийняття законопроєкту № 11057 в першому читанні, за останні два роки на будівельні закупівлі було витрачено не менше 520 мільярдів гривень з державного бюджету.
"У 80% випадків кошториси на виконані роботи залишаються закритими та недоступними. Замовники публікують тільки загальну суму контракту, яка не дає жодних конкретних пояснень. Коли ж нам вдається добути кошторис, ми часто виявляємо значне завищення цін на будівельні матеріали, іноді в кілька разів," - зазначила вона у своєму повідомленні.
За словами експерта, законопроєкт № 11057 зобов'яже замовників будівельних робіт публікувати на платформі Прозорро інформацію про вартість матеріальних ресурсів (такі як цегла, дерев'яні колоди тощо) протягом трьох робочих днів після підписання угоди з підрядником або внесення змін до цієї угоди.
"Ми маємо свідчення того, що такий підхід сприяє економії бюджетних ресурсів та запобігає завищенню цін. У 2023 році ми зобов'язали оборонні замовники публікувати на платформі Prozorro ціни за одиницю військового харчування та інших незбройних товарів. За даними Рахункової палати, завдяки впровадженим змінам, зниження цін на ці товари становило щонайменше 8 мільярдів гривень, враховуючи загальні витрати на харчування, які складають 40 мільярдів гривень на рік", - зазначила голова комітету.