Вийти заміж у 9 років: Ірак може ухвалити страшний закон про дітей - online.ua
Ірак має намір зменшити "вік згоди" на укладення шлюбу для дівчаток до дев'яти років.
Запропоновані зміни в законодавстві також позбавляють жінок можливостей щодо розлучення, отримання опіки над дітьми та спадкових прав.
Законодавство, відомий під номером 188, вважається одним із найсучасніших у регіоні Близького Сходу з моменту його прийняття в 1959 році. Цей нормативний акт містить універсальні положення, які регулюють сімейні відносини в Іраку, без врахування релігійної приналежності громадян.
Керівна коаліція стверджує, що цей захід нібито відповідає строгому тлумаченню ісламського законодавства та має на меті захистити молодих жінок від "непристойних зв'язків".
Це вже не перша спроба шиїтських політичних сил в Іраку внести зміни до закону про особистий статус. Аналогічні ініціативи зазнали невдачі в 2014 та 2017 роках, переважно через опір з боку жінок в Іраку.
Фахівці та громадські діячі стверджують, що ця поправка насправді позбавить жінок в Україні найсуттєвіших прав.
"Ця поправка не лише порушує ці права," - зауважила Сара Санбар, дослідниця з Іраку в Human Rights Watch. - "Вона б повністю їх знищила."
Атраа Аль-Хассан, міжнародний юридичний радник із прав людини та директор Model Iraqi Woman, сказала The Telegraph, що вона "боїться", що система управління Іраком буде замінена новою системою, відомою як "Опіка юриста" -- шиїтською системою, яка ставить релігійних діячів панувати над державою.
Це через лазівку в законі про особистий статус, яка дозволяє релігійним лідерам, замість судів, щороку укладати тисячі шлюбів, включно з дівчатами віком від 15 років, з дозволу батька. Ці незареєстровані шлюби широко поширені в економічно бідних, ультраконсервативних шиїтських громадах Іраку.
Але оскільки весілля не визнається законом, дівчата та їхні діти позбавлені багатьох прав. Наприклад, лікарні можуть відмовити жінкам, які приймають до пологів без свідоцтва про шлюб.
Пропонована зміна є фінальним кроком урядової коаліції у напрямку обмеження прав жінок.
Ця кампанія викликала широкий резонанс у соціальних мережах, де активісти, що захищають права жінок, звинуватили владу в намаганні "узаконити зґвалтування неповнолітніх". У серпні в Багдаді та інших містах Іраку почалися протести. Демонстрації були організовані Коаліцією 188, іракською групою жінок-активісток, які виступають проти змін до закону про особистий статус.
Проте, в кінцевому підсумку, остаточний вибір залишається за чоловіками.