Як розпізнати емоційний шантаж та маніпуляції у взаєминах


Якщо ваш партнер висміює ваші почуття та не сприймає їх серйозно, якщо ви постійно відчуваєте потребу вибачатися, навіть коли не винні, а його дії та слова завдають вам болю… Це може свідчити про те, що ви опинилися в токсичних стосунках з емоційним маніпулятором. Ймовірність цього дуже велика.

Емоційні маніпулятори "годуються" вашою уразливістю. Найчастіше використовують проти вас ваші ж слова, лише б досягти бажаного -- і після того, як доведуть до істерики і ви дасте те, що їм потрібно, аби вони припинили, вони заманюють вас назад на вигляд щирими вибаченнями та обіцянкою виправитися.

Ми знову і знову сприймаємо їхні слова, заспокоюючи себе думкою, що це всього лише незначний інцидент, який не варто дозволяти вплинути на наші стосунки. На ділі ж, наш партнер виглядає як порядна і добра людина. Проте, Бетті Коен, психотерапевт та автор, зазначає, що існують очевидні ознаки, які вказують на те, що ваш партнер може бути емоційним маніпулятором. Якщо ви починаєте помічати тривожні сигнали, важливо розглянути можливість розриву з цією особою, поки вона не стала ще більш токсичною.

Ось що Коен зазначає щодо цих тривожних сигналів, які більшість людей зазвичай ігнорує:

Коли виникає відчуття, що в наших стосунках щось не гаразд, важливо прислухатися до своїх інстинктів — адже, ймовірно, це дійсно так.

Психотерапевт пояснює, що люди, що перебувають у таких стосунках, зовсім не є нещасними весь час... Бувають періоди, коли все йде просто чудово. Мабуть, це вводить в замішання сильніше всього. "Ви відчуваєте себе так, немов ви на "американських гірках", то злітаєте вгору, то опускаєтеся на дно", -- каже Бетті, додаючи, що "чим раніше ви підете, тим краще, тому що ці відчуття свідчать про те, що ви потрапили у стосунки, які позбавляють сил, змушують відчувати негативні почуття стосовно самих себе".

Також вона наголошує: "іноді вербальні та емоційні маніпуляції можуть призвести до емоційного чи фізичного насильства".

Отже, як розпізнати, що ви перебуваєте у стосунках з емоційним маніпулятором?

Партнер сміється над вашими почуттями

Емоційні маніпулятори орієнтуються виключно на свої власні емоції та бажання. Якщо ви вирішите поговорити з ними відкрито і чесно про свої відчуття недооцінки чи болю, вони, швидше за все, зроблять все можливе, щоб швидко завершити цю бесіду.

Він буде наполягати на тому, що ваша поведінка є нерозумною, наївною або, наприклад, ви занадто емоційно реагуєте на різні ситуації.

Психотерапевт Петті Блю Хейес зазначає, що "спокій і зовнішня раціональність інших людей, в поєднанні з вашим 'напруженим' станом і чутливістю, часто призводять до того, що ви починаєте сумніватися у своїх власних почуттях та думках. З часом у вас може виникнути враження, що ви не праві". Емоційний маніпулятор ніколи не визнає своїх помилок і не вибачиться перед вами... Натомість він буде намагатися перекласти провину на вас, змушуючи сумніватися у своїх емоціях.

Отже, якщо ви помічаєте, що після кожного коментаря вашого партнера у вас виникають сумніви щодо власної чутливості або ви занадто емоційно реагуєте на його слова, це може свідчити про те, що настав момент рухатися далі і залишити ці стосунки позаду.

Партнер уничижает вас.

Якщо ваш партнер регулярно принижує вас або знущається з вас у присутності інших, це може свідчити про те, що він або вона є емоційним маніпулятором. Такі особи використовують вашу невпевненість, аби досягти своїх цілей.

але їх тактика зовсім не завжди виявляється очевидною. Зовні вашим друзям і родичам може здаватися, що партнер просто жартує над вами, і що ви не проти, хоча насправді вам хочеться криком кричати від болю.

Наприклад, емоційний маніпулятор, усвідомлюючи, що ви турбуєтеся через незначне збільшення ваги, може почати принижувати вас у присутності друзів за те, що ви дозволили собі три шматочки піци. Він з жалем буде хитати головою і промовляти щось на зразок: "Ну що ж, дорога, мабуть, тобі доведеться шити новий одяг з великих тканин".

Бетті Коен вказує на те, що, на жаль, багато жінок, які виховувалися у сім'ях, де батьки постійно принижували їх, звикли до подібної поведінки з боку близьких людей. Більше того, вони навіть вважають це цілком нормальним явищем. Тому ми повинні чітко провести для себе межу між тим, що дозволено, і тим, що ні.

Партнер покладає вину за свої недоліки на вас.

Емоційний маніпулятор ніколи не визнає своїх помилок і не візьме на себе відповідальність за свої дії. Замість цього він намагатиметься перекласти провину на вас, доводячи, що його вчинки були цілком виправдані. Такі люди завжди примушують свого партнера сумніватися у власних емоціях та вважають свої образи недоречними.

Наприклад, коли ви нагадуєте партнеру про його обіцянку сплатити комунальні рахунки, це може призвести до бурі закидів і звинувачень на вашу адресу. Він може заявити, що занадто втомлений від роботи і не має часу на дрібниці, і що вам слід було б самі вирішити це питання. І все це відбувається замість того, щоб просто визнати, що він забув про свою обіцянку і виправити ситуацію.

Партнер відмовляється пояснювати свої вчинки

Емоційні маніпулятори зазвичай вдаються до висловлювань на зразок "ти все одно не зможеш зрозуміти", оскільки їм бракує наміру встановити з вами глибоке і справжнє спілкування.

Вони хочуть самоствердитися, поставити себе вище вас, стверджуючи, що їхні думки та почуття настільки складні, що ви навіть не можете їх зрозуміти. У підсумку ви майже завжди чекаєте, що ваш партнер розсердиться через те, що ви не зробили щось, про що навіть не знали.

Намагається виставити себе нещасним і скривдженим

Якщо ви розповісте такому партнерові про те, що у вас був поганий день на роботі, то замість того, щоб розрадити, він одразу почне переконувати, що ваш день був ще нічого, а ось у нього він був дійсно жахливим. Словом, ваші почуття знову опиняються знеціненими, і ви починаєте відчувати почуття провини за те, що взагалі почали розмову про свої проблеми.

Партнер змінюється лише тоді, коли ви усвідомлюєте, що вам це набридло.

Емоційні маніпулятори немов якимось шостим почуттям відчувають, коли ви опиняєтеся майже готові здатися і піти від них.

У той момент, коли ви нарешті знаходите в собі сміливість вимовити слово "прощай", ваш партнер раптом стає добрим, привітним і ввічливим, ніби намагається компенсувати свої вчинки чимось на зразок вибачення. Проте, варто вам лише проявити милосердя і простити його, як стосунки миттєво повернуться до старих, знайомих проблем.

Related posts