Як Ізраїль намагається підривати фінансову структуру "Хезболли"
Армія Ізраїлю здійснила удари по об'єктах, що мають зв'язок із фінансовою структурою "Хезболли". Основна атака була спрямована на їхній банк, однак фахівці зазначають, що терористична організація в Лівані отримує фінансування з різних джерел, включаючи наркоторгівлю.
В рамках військової кампанії Ізраїлю проти ліванського радикального шиїтського угруповання "Хезболла", яке має підтримку Ірану та значиться у списках терористичних організацій США і ЄС, визначено нову стратегію: знищити фінансову інфраструктуру терористів. 20 жовтня Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) провела авіаудари по філіях фінансово-кредитної установи "Al-Qard al-Hasan", яка пов'язана з "Хезболлою", у Бейруті та інших регіонах Лівану.
За словами прессекретаря Армії оборони Даніеля Хагарі, ліванське радикальне угруповання використало "глибоку фінансову кризу", що панує в країні протягом останніх років, у своїх корисливих цілях. Його фінансова мережа, як стверджує ізраїльський військовий, ґрунтується на двох джерелах доходу: грошах з Ірану та від ліванського народу.
Хагарі повідомив, що ізраїльські атаки були націлені на об'єкти, пов'язані з "Al-Qard al-Hasan". Він також звинуватив "Хезболлу" у тому, що вона зберігає "сотні мільйонів доларів" у сховищі під лікарнею "Сахель" у Бейруті.
Девід Ашер, який багато років консультував уряд США з питань відмивання грошей та фінансування тероризму, в інтерв'ю DW описав "Al-Qard al-Hasan" як "позиково-ощадну спілку, а не банк у класичному розумінні".
Директор програми з безпеки на Близькому Сході у вашингтонському аналітичному Центрі нової американської безпеки (CNAS) Джонатан Лорд переконаний: "Al-Qard al-Hasan" відіграє у Лівані ключову роль у забезпеченні "Хезболли" коштами. "Вони надають фінансові послуги. Це була своєрідна стратегічна конкурентна перевага "Хезболли" у Лівані, тому що традиційний банківський сектор, особливо в останні кілька років, став небезпечним і проблемним через корупцію в Лівані і більш глобальні банківські та економічні проблеми", - пояснив Лорд у розмові з DW.
"Al-Qard al-Hasan" була заснована в 1983 році і має приблизно тридцять філій. Ця організація користується значною популярністю в ліванських регіонах, де панує сильна підтримка "Хезболли". Її затребуваність зросла після часткового колапсу ліванської банківської системи, що відбувся внаслідок фінансової кризи 2019 року. Важливо зазначити, що "Al-Qard al-Hasan" не підлягає контролю з боку центрального банку Лівану і не є частиною міжнародної банківської мережі. З 2007 року організація підпадає під санкції США.
Огляньте також: 7 жовтня: які трансформації відбулися в Близькому Сході за останній рік.
У своєму виступі Даніель Хагарі зазначив, що "Хезболла" фінансується Іраном, а також отримує кошти через фінансові та соціальні послуги, які організація надає мешканцям Лівану, завдяки "Al-Qard al-Hasan".
За висловлюванням Девіда Ашера, "Al-Qard al-Hasan" є лише "однією зі складових" у різноманітній фінансовій структурі "Хезболли". Експерт зазначає, що ключові зобов'язання організації переважно зосереджені на виплатах заробітної плати "звичайним" членам терористичної групи та наданні послуг для населення.
Ашер підкреслює, що "Хезболла" активно залучає традиційну банківську інфраструктуру Лівану та розподіляє свої фінансові ресурси різними шляхами. За його оцінками, річний бюджет цієї організації може коливатися в межах "від 12 до 15 мільярдів доларів США".
Відповідно до слів Джонатана Лорда, заяви з ізраїльської сторони про те, що більшість фінансування "Хезболли" походить з Ірану, не викликають сумнівів. Він підкреслює, що це угруповання фактично є частиною іранського Корпусу вартових ісламської революції (КВІР). "Якщо проаналізувати структуру бойових сил Ірану, стає очевидним, що "Хезболла" розглядається як елемент національної оборонної системи", - додав експерт.
Ще одне важливе джерело фінансування для "Хезболли" походить від злочинних дій, таких як наркобізнес і торгівля діамантами, зазначає Ашер. Він підкреслює, що існує безліч свідчень, які підтверджують, що організація залучає кошти через кримінальні мережі по всьому світу, а потім відмиває значну частину цих грошей через так звані легальні підприємства, часто розміщені в Європі.
Загалом, за його оцінками, Іран забезпечує до половини резервів "Хезболли", а інша половина надходить від злочинної діяльності по всьому світу.
Читайте також: Сучасну російську зброю виявили у "Хезболли"
З початку фінансової кризи 2019 року експерти описують економічну ситуацію в Лівані як катастрофічну. До серйозного спаду призвели введені проти Ірану міжнародні санкції, а згодом ситуацію посилили пандемія COVID-19 та вибух селітри у порту Бейрута у 2020 році.
Валюта та банківська система країни фактично зазнали руйнування, як і більшість державних інституцій. Внутрішній валовий продукт зменшився майже удвічі. Наразі, всього за кілька тижнів через бомбардування в рамках операції ЦАХАЛ "Стріли півночі" проти "Хезболли", близько мільйона ліванців були змушені покинути свої домівки — це становить майже 20% населення країни. Така ситуація ще більше ускладнить економічну ситуацію в Лівані.
За словами Джонатана Лорда, наміри Ізраїлю завдати шкоди фінансовій основі "Хезболли" свідчать про зміну їхньої стратегії в порівнянні з попередніми кампаніями. Незважаючи на успішні удари ізраїльських військових по терористичних угрупуваннях, існує ризик, що операція може поступово розширитися, перетворивши Ліван і боротьбу з "Хезболлою" в новий "В'єтнам".
Девід Ашер вважає, що ізраїльські удари по об'єктах "Al-Qard al-Hasan" вже знизили фінансові резерви "Хезболли" приблизно на 30-40 відсотків. Проте, як зазначає експерт, в організації все ще залишаються значні кошти, що пов'язані з головною фінансовою системою Лівану. Він також підкреслює, що поточна стратегія Ізраїлю навряд чи суттєво вплине на доходи "Хезболли", оскільки організація продовжує отримувати фінансування з Ірану та через свої численні злочинні операції в різних куточках світу.