Ліквідація 90% забруднення за 3 години: розроблено дієвий спосіб усунення "вічних хімікатів"


Проблема забруднення джерел води стоїть як ніколи гостро в багатьох країнах світу, будучи причиною безлічі хвороб у людей. Однак учені створили ефективний метод їхнього очищення, впоравшись навіть із речовинами, які неспроста носять титул "вічних".

Інженери-хіміки з Університету Британської Колумбії (UBC) в Канаді розробили новий метод, який дозволив їм досягти значного прориву у боротьбі з пер- і поліфторалкільними речовинами (PFAS), відомими як "вічні хімікати". Ці речовини надзвичайно стійкі до руйнування через їхні міцні вуглець-фтор зв'язки, які не піддаються природній деградації, що й обумовило їхню назву, повідомляє New Atlas.

Долучайтеся до нашого нового Telegram-каналу Фокус.Технології! Не пропустіть найактуальніші новини та захопливі відкриття зі світу науки!

Забруднення PFAS являє собою значний ризик для довкілля і здоров'я людей, особливо для водопостачання. Існуючі методи видалення PFAS часто спрямовані на уловлювання хімікатів без їхнього повного розщеплення, що залишає потенціал для повторного забруднення в майбутньому, не даючи змоги остаточно їх позбутися.

Команда UBC під керівництвом доктора Йохана Фостера розробила систему, яка не лише захоплює PFAS, але й розщеплює їх на нешкідливі складові, при цьому діючи швидко та економічно вигідно. Ця інноваційна методика використовує гібридний фотокаталізатор на основі оксиду заліза та графенового вуглецю, який спочатку поглинає PFAS з води, а потім розкладає їх під впливом ультрафіолетового випромінювання.

Цей двоетапний підхід вирізняє їхню методику серед інших, які зазвичай або захоплюють, або руйнують PFAS, але не роблять це одночасно. Однією з головних переваг цієї системи є її ефективність навіть за умов низької освітленості. Каталізатор продемонстрував здатність видаляти понад 85 % перфтороктанової кислоти (PFOA), широко досліджуваної сполуки PFAS, навіть при несприятливому освітленні. Це робить систему універсальною та придатною для використання в різних екологічних умовах, включаючи регіони з обмеженим природним сонячним світлом, зауважують автори.

Доктор Рафаель Морейра, один із керівників дослідження, опублікованого в журналі Communications Engineering, підкреслив значну гнучкість системи, яка може бути застосована не лише для PFAS, але й для інших стійких забруднювачів. За словами доктора Фостера, каталізатор може бути виготовлений навіть із лісової або сільськогосподарської біомаси, що знижує витрати та екологічний вплив його виробництва. Команда дослідників уже заснувала компанію ReAct Materials для дослідження комерційного потенціалу їхнього каталізатора, який, за їхніми словами, здатний знищити до 90% PFAS у воді за три години, що значно перевершує всі існуючі технології.

Забруднення PFAS є актуальною проблемою в усьому світі, оскільки численні дослідження пов'язують ці хімічні речовини з різними проблемами зі здоров'ям, включно з раком і порушеннями імунної системи. Розробка методу, який може як вловлювати, так і руйнувати PFAS, є багатообіцяючим рішенням проблеми, яка вже давно мучить водні системи по всьому світу. У міру того як команда просувається до комерціалізації своєї технології, вона поставила за мету впровадити її в муніципальні та промислові системи водопостачання, забезпечуючи довгострокове вирішення проблеми забруднення.

Раніше Фокус писав про те, що наша планета стрімко позбавляється прісної води. За останні 30 років зникло в 17 разів більше води, ніж знаходиться в найбільшому водосховищі США.

Також Фокус розглядав питання, чи може втратити свою якість бутильована вода. Замислюєтеся, чи безпечно пити воду з пляшки, яку ви знайшли серед старих запасів? Ось важлива інформація, яку слід знати перед тим, як її відкрити.

Related posts