Науковці задокументували перший відомий випадок убивства акули іншим, ще більшим хижаком: які наслідки це може мати
Спілкування між значними хижаками може виявитися ще складнішим, ніж передбачалося раніше.
Вперше в історії науковці зафіксували випадок, коли більший хижак з'їв акулу у відкритому морі на південний захід від Бермудських островів. Під час одного з інцидентів репродуктивна самка акули-порбігла, яка мешкає в Атлантичному океані, загинула разом з усіма своїми дитинчатами, що розвивалися. Про це повідомляє Independent.
Дослідники стверджують, що результати дослідження, оприлюднені в журналі Frontiers in Marine Science, можуть відіграти ключову роль у збереженні видів, які ООН класифікує як зникаючі, якщо їх буде перевірено і підтверджено.
"Виявлення факту, що одна з наших вагітних акулпорбіглів була вбита, стало для нас справжньою несподіванкою", - зазначає співавторка дослідження Брук Андерсон.
Акули-порбігли населяють води Атлантичного та південного Тихого океанів, а також Середземне море. Вони можуть досягати до 4 метрів у довжину і важити до 230 кг. Ці хижаки здатні прожити від 30 до 65 років. Однак самки цього виду починають розмножуватися тільки після досягнення 13-річного віку.
Жінки народжують у середньому близько чотирьох дитинчат на рік або два після вагітності, яка триває від восьми до дев'яти місяців. Через повільний репродуктивний цикл чисельність цих акул не може швидко відновлюватися після тривалого вилову або втрати їхнього середовища існування.
Для вивчення цього вразливого виду, у 2020 та 2022 роках дослідники здійснили відлов та випуск акул-порбіглів поблизу мису Код у штаті Массачусетс, закріпивши на них супутникові мітки. Ці мітки передавали інформацію про розташування акул на супутники кожного разу, коли їхній плавник з'являвся над поверхнею води.
Однією з акул, яку позначили міткою, виявилася вагітна самка завдовжки приблизно 2,2 метра. Науковці прагнули простежити її маршрут і зібрати інформацію з її мітки, аби ідентифікувати ключові місця перебування для матерів цього виду та їхніх новонароджених.
Оригінальний текст: Але супутникова мітка самки акули почала передавати сигнали за межами Бермудських островів через п'ять місяців після її звільнення, що свідчило про те, що вона відірвалася від решти. Дані, отримані вченими, показали, що протягом цих п'яти місяців акула плавала на глибині близько 100-200 м вночі та 600-800 м вдень, що підтверджує, що більшу частину часу вона перебувала під водою. Унікалізований текст: Через п'ять місяців після випуску самки акули, її супутниковий передавач почав надсилати сигнали з-за меж Бермудських островів, що вказувало на її відокремлення від інших. Зібрані вченими дані показали, що протягом цього періоду акула вночі плавала на глибині приблизно 100-200 метрів, а вдень занурювалася на глибину 600-800 метрів, що підтверджує, що більшу частину часу вона перебувала під водою.
Але раптом, починаючи з 24 березня 2021 року, протягом приблизно чотирьох днів, акула, схоже, постійно перебувала на глибині від 150 до 600 метрів.
"Це можна зрозуміти лише так: того дня бідолашну акулу-порбліглу вполював і з'їв ще більший хижак", - зазначають вчені.
Науковці вважають, що в цьому регіоні є лише двоє потенційних хижаків, здатних полювати на дорослих акул-порбіглів: велика біла акула та короткоплавникова акула-мако. Вони підозрюють, що саме велика біла акула, ймовірно, винна у цьому випадку, оскільки акула-мако зазвичай пірнає на більшу глибину вдень.
"Ми зазвичай сприймаємо великих акул як найвищих хижаків у харчовому ланцюгу. Однак, з розвитком технологій, ми почали розуміти, що взаємодія між цими хижаками може бути набагато складнішою, ніж ми раніше думали. Нам необхідно продовжувати дослідження взаємодії хижаків, щоб оцінити частоту випадків, коли великі акули полюють одна на одну," — зазначає доктор Андерсон.
Через серйозне забруднення океану зʼявилися "кокаїнові акули", що вже певний час серйозно турбує екологів. Група бразильських біологів уперше виявила високі концентрації кокаїну та його складових (зокрема бензоілекгоніну) в організмах диких бразильських довгорилих акул Rhizoprionodon lalandii. І "заражені" кокаїном риби можуть становити небезпеку для людей.
Нещодавно з'ясувалося, що вісім країн світу найбільше страждають від нападів акул на туристів. Лідерами цього неприємного списку стали США та Австралія.