Уряд ПАР стикається з розбіжностями стосовно "української теми" - Основні новини з України
Володимир Путін та Сиріл Рамафоса під час саміту БРІКС у Казані / Фото AFP
Велика коаліція уряду Південної Африки, яка спростувала сумніви критиків щодо своєї стабільності, намагається приборкати зовнішньополітичні конфлікти між двома провідними партіями, повідомляє Financial Times.
Протягом минулого тижня конфлікти стосовно трьох ключових питань зовнішньої політики – Росії, Китаю та Ізраїлю – виявили суттєві ідеологічні розбіжності між Африканським національним конгресом (АНК) та Демократичним альянсом (ДА). Це підвищило занепокоєння щодо можливості виживання коаліції з десяти партій до завершення п'ятирічного терміну.
На саміті країн БРІКС, що проходив у Казані, президент Південної Африки Сиріл Рамафоса підкреслив, що російський лідер Володимир Путін є "важливим партнером" та "дорогим другом" для його країни.
Це викликало гнівну реакцію Джона Стеенхуісена, лідера ДА і міністра сільського господарства в кабінеті Рамафоси, який заявив, що Путін може бути другом Рамафоси, але його "авторитарний режим, який в даний час порушує міжнародне право, ведучи імперіалістичну агресивну війну проти суверенної держави", не є другом Південної Африки.
Вінсент Магвеня, речник Рамафоси, висловив думку, що Стінхуйзен намагається "маніпулювати президентом", чия прихильність до Москви корениться ще в часи апартеїду, коли Радянська Росія забезпечувала АНК навчанням і озброєнням.
Така непослідовна зовнішня політика, яка проявилася в рішенні уряду не засуджувати вторгнення Росії в Україну 2022 року через статус ПАР як "неприєднаної" країни, водночас викликала запитання, коли в цьому році було подано до Міжнародного суду позов про геноцид проти Ізраїлю у зв'язку з його військовими діями в Газі. Це відкриває можливості для звинувачень у подвійних стандартах.
"Південна Африка завжди ставила свої інтереси вище неупередженості, не дозволяючи їй впливати на зовнішню політику, зокрема в контексті прав людини у відносинах з різними авторитарними режимами", - зазначив Грег Міллс, аналітик аналітичного центру Brenthurst Foundation, в інтерв'ю для Financial Times.
Міллс підкреслив, що на цьогорічному форумі БРІКС президент Рамафоса звернув особливу увагу на конфлікт у Газі, проте про Україну, наприклад, не згадував.
"Південна Африка не спирається на свої демократично сильні аспекти та не відображає дух нашого власного перехідного періоду, досягнутого шляхом діалогу, а скоріше використовує революційну міфологію," - зазначив він.
Емма Пауелл, представниця Департаменту міжнародних відносин, зазначила, що "якщо Рамафоса має бажання підтримувати стосунки з імперіалістичним діячем війни, як-от Путін, це його особистий вибір".
"Однак важливо, щоб кабінет міністрів досягнув згоди щодо цих питань. У тих випадках, коли в уряді існують ідеологічні розбіжності, їх слід вирішити та знайти компроміс, аби ми могли реалізувати політику неприєднання послідовно", - зазначила вона.