В Україні спостерігається небувале зростання цін на золото.
Чому не кожен українець зможе отримати прибуток від зростання цін на золото.
В останні дні жовтня в Україні спостерігається зростання цін на золото, незважаючи на загальний тренд зниження вартості цього дорогоцінного металу на світовому ринку. В чому причини зростання українських злитків, чому світові ціни почали знижуватись, чи може пересічний громадянин заробити на зростанні ціни та що може стати цьому на заваді?
В останні дні жовтня в Україні спостерігається зростання цін на золото, незважаючи на загальний тренд зниження вартості цього дорогоцінного металу на світовому ринку.
"Основними факторами підвищення ціни на золото в Україні є попит на нього серед наших інвесторів, а також нестабільна економічна ситуація в країні. Це змушує людей шукати надійні активи для збереження своїх заощаджень",- вважає Олександр Охрименко, президент Українського аналітичного центру.
На сьогоднішній день Національний банк України визначив такі ціни на закупівлю золота: для банківського металу, що відповідає найвищим світовим стандартам, ціна складає 3 597 грн за грам, для металу, який потребує сертифікації від визнаних виробників, ціна становить 3 586 грн за грам, а для золота, що не відповідає критеріям банківських металів, ціна становить 3 561 грн за грам.
При купівлі та продажу золота на ринку експерти радять враховувати різні фактори, які можуть вплинути на його ціну. Перше на, що треба звертати увагу, є проба золота, саме вона визначає його чистоту. В Україні найбільший попит має золото 585 проби (14 каратів), яке містить 58,5% чистого золота. Це пояснюється оптимальним співвідношенням між ціною та якістю та широким визнанням на ринку.
Золото 750 проби, або 18 каратів, також користується великою популярністю, оскільки містить 75% чистого золота. Такі вироби оцінюються вище і вважаються більш престижними серед експертів. Інвестори і колекціонери часто обирають саме це золото завдяки його високій чистоті та естетичній привабливості.
Іноді золоті ювелірні вироби виготовляють із золота 916 проби (22 карати), але їх присутність на ринку є досить обмеженою. Прикраси такого типу мають високу ціну через великий вміст чистого золота.
Окрім проби, на вартість золота впливають різноманітні інші чинники, зокрема, репутація бренду, естетичний дизайн, антикварна цінність та стан виробу. Наприклад, антикварні золоті прикраси або колекційні монети можуть мати значно вищу оцінку, порівняно з звичайними ювелірними виробами, навіть якщо проба золота в них однакова.
Водночас аби отримати гарну ціну треба звернутись в правильне місце, замість того, аби йти в перший ліпший ломбард.
Світові ціни на золото в останні дні трохи впали, оскільки деякі інвестори почали його продавати після нещодавнього ралі, яке підштовхнуло ціну до рекордно високого рівня.
Згідно з даними Reuters, вартість спотового золота знизилась на 0,4% до 2 725 доларів за унцію, після того як 23 жовтня ціна досягла рекордного рівня в 2 758 доларів.
"Ціна на золото підвищується внаслідок наближення президентських виборів у США, де, за даними соціологічних досліджень, конкурентна боротьба за Білий дім обіцяє бути запеклою," - зазначає Охрименко.
Він зазначив, що невизначеність результатів виборів, які вплинуть на політичний курс США впродовж наступних чотирьох років, спонукає більшість трейдерів обирати більш безпечні інвестиції, серед яких особливо виділяється золото.
У цьому році спотова ціна на золото піднялася на 32%. Якщо такі показники збережуться до завершення року, то це стане найбільшим річним зростанням вартості золота з 1979 року.
За словами деяких фахівців, є високі ймовірності, що до завершення року вартість дорогоцінного металу зросте ще більше.
"Привабливість золота на ринку зростає, оскільки інші активи стикаються із ризиками, які наростають. Дорогоцінний метал залишається останнім безпечним активом з врахуванням поточної ситуації у світі", - повідомили виданню Markets Insider фахівці Bank of America.
Там вважають, що до кінця наступного року дорогоцінний метал навіть може перетнути ще одну важливу психологічну позначку на ринку. Йдеться про ціну на рівні 3 тис. дол. за унцію.
У відповідь на ці зміни трейдери та центральні банки почали розширювати свої інвестиції в золото. Останніми роками центробанки активно здійснювали покупки цього дорогоцінного металу на ринку. Всесвітня золота рада навіть опублікувала список десяти центральних банків світу, які мають найбільші запаси золота.
Незважаючи на те, що в Україні спостерігається підвищення цін на золото, звичайним громадянам буде складно отримати з цього вигоду. Справа в тому, що купити банківські метали фактично неможливо.
"Ринок банківських металів зник, клієнтам стало набагато складніше купувати банківські метали. І це породжує "сірий"ринок",- каже директор департаменту банкнотного банкінгу Індустріалбанку Юрій Боцман в коментарі "Фінансовому клубу".
Це сталося внаслідок введення валютних обмежень НБУ відповідно до постанови № 18. Спочатку це призвело до зменшення ввезення золота банками в Україну, а тепер — до його повного зупинення.
"Основною складовою ринку завжди був імпорт банківського металу. На сьогодні жоден з банків не проводить імпортні операції. Без імпорту неможливо говорити про існування ринку", - зазначила Юлія Захарова, заступник керівника управління міжбанківських операцій ПриватБанку.
За словами голови Асоціації професійних учасників ринку банківських металів України Алли Іщенко наразі маємо різке скорочення офіційного імпорту золота.
Звичайні українці також страждають від проблем на ринку золота.
"Клієнти хочуть диверсифікувати свої доларові запаси і придбати банківські метали. А "сірий" ринок диктує ціноутворення по банківським металам і в такий спосіб підвищує вартість - зараз емісійні зливки коштують плюс 8% до форексу. Я такого не пам'ятаю. Потрібно дати клієнтам можливість зберегти свої кошти в банківських металах",- впевнена Захарова.
Є ще варіант заробити на ювелірних прикрасах, які є в українців, або на так званому ломі - це будь-які золоті вироби, крім банківських зливків: прикраси з дефектами, непарні вироби, технічне золото, самородки, годинники, зламані ланцюжки, порвані підвіски, та інші цінності, що втратили своє значення. Водночас і тут не все так просто.
"Заробити на ломі в Україні нормальні кошти не можливо. Ломбарди не дають за ці ювелірні вироби гарних грошей, а просто користуються тим, що людина потрапила у складне фінансове становище", - каже Охрименко.
У різних ломбардах навіть в межах одного міста ціна одного грама золота може відрізнятись. Хоча за основу ціни заведено брати курс Лондонської біржі, кожен ломбард встановлює свій курс в залежності й від інших факторів, наприклад, від конкуренції.
У ломбардах золото оцінюється за ціною брухту, без урахування інших характеристик виробів. Хоча деякі з них класифікують золоті предмети за категоріями, навіть у таких випадках різниця в ціні між новими та пошкодженими серйозками залишається мінімальною.
Ломбарди не беруть до уваги цінність дорогоцінних каменів, зв'язок з відомими брендами, їхню історію або антикварну цінність. Зазвичай, люди звертаються до таких установ за "швидкими" фінансами. Ці організації надають позики під заставу золота на короткі терміни: від одного дня до кількох місяців, з можливістю продовження угоди у разі потреби. Однак, за отримані кошти потрібно буде сплатити значний відсоток.
Експерти радять для продажу ювелірних виробів звертатися в офіційні організації, що зарекомендували себе.