В Польщі успішно закінчили реставраційні роботи на цвинтарі українських воїнів.


Цвинтар діяв з 1921 по 1940 рр., але після приходу радянської армії там підірвали монумент, присвяченому воякам УНР.

Ремонтні роботи на кладовищі воїнів УНР у Каліш-Щипйорно, що розташоване в західній частині Польщі, завершено. Процес тривав з 2023 року. Цю інформацію підтвердив колишній голова Обʼєднання українців у Польщі Юрій Рейт, зробивши коментар для Укрінформу 20 жовтня, у вівторок.

"На території кладовища встановлено 240 хрестів, з яких більшість оформлені в металеву рамку. У деяких з цих рамок інтегровані частини автентичних хрестів, які були виявлені під час підготовчих робіт для відновлення кладовища", - повідомив Рейт.

Перед стартом ремонтних робіт на кладовищі залишалося всього один або два оригінальних хреста. У процесі робіт зняли верхній шар ґрунту та виявили фрагменти автентичних довоєнних хрестів, що були заховані під землею. Було ухвалено рішення інтегрувати ці частини у нові металеві хрести, аби підкреслити зв'язок між минулим та сучасністю.

На цьому цвинтарі в період до війни налічувалося близько 400 хрестів на могилах. Відповідно до архівних джерел, було зафіксовано 300 з них, а також підтверджено 190 прізвищ осіб, які тут поховані. Рейт зазначив, що значну допомогу в цій роботі надали архіви та праці історика з Перемишля Олександра Колянчука.

У цьому місці також знайшли кілька поховань євреїв та кримських татар, які також брали участь у військових діях Української Народної Республіки.

Цей цвинтар функціонував з 1921 по 1940 роки. Однак після того, як радянські війська захопили територію, на похованнях був знищений пам'ятник, встановлений на честь воїнів УНР. Протягом наступних років, до 1992 року, територія використовувалася для випасу худоби.

Процес відновлення кладовища розпочався в 1990 році, коли він направив офіційного листа до мерії Каліша та Ради охорони пам'яті боротьби та мучеництва Польщі. Процес тривав до 1999 року, коли цю територію було загороджено, але далі у питанні відновлення некрополя виникла пауза аж до 2013 року, коли тут було знято верхній пласт землі й виявлено залишки козацьких хрестів. Реновація розпочалася в 2023 році зусиллями української і польської сторін.

Витрати на роботи, проведені в період з 2023 по 2024 рік, перевищили 1,2 мільйона злотих (більше 300 тисяч доларів).

На території кладовища встановлено гранітний пам'ятник у формі тризуба, який нагадує той, що був знищений радянськими військами. На пам'ятнику розміщено напис українською мовою: "Тим, хто загинув, але не зрадив Україну. Українська Армія". Інформаційна таблиця при вході на кладовище, а також біля пам'ятника, містить перелік 190 прізвищ осіб, що знайшли тут вічний спочинок.

Related posts