Фільми з України 2024 року, які кожному слід переглянути - Радіо Максимум
Воздвиження Хреста Господнього 2024: що можна і не можна робити
Щороку в другу суботу вересня святкують День українського кіно. У 2024 році це свято відзначають 14 вересня. З цієї події ми вирішили поділитися інформацією про українські фільми, які з'явилися в кінотеатрах у 2024 році.
Радіо МАКСИМУМ пропонує вам ознайомитися з українськими фільмами, які варто додати до свого списку перегляду. Багато з них вже можна знайти на платформах стрімінгу. Тож не зволікайте — обирайте фільми для сьогоднішнього кіномарафону!
Дізнайтеся більше: Відомо, який фільм буде представляти Україну на Оскарі 2024 року.
Багато з цих фільмів були зняті ще до пандемії, але через COVID-19 та початок широкомасштабної війни їхні прем'єри довелося відкласти на 2024 рік. Незважаючи на те, що на деякі з цих стрічок чекали багато років, результат виправдав усі очікування!
1927 рік. Радянська Україна. За вказівкою Сталіна в Харкові зводять кооперативний будинок "Слово". Туди поселяють найбільш відомих українських авторів, надаючи їм комфортні умови для життя. Всі вони стають учасниками експерименту, метою якого є формування нового типу радянського письменника та строгий контроль над їх творчістю, щоб створити єдиний художній підхід соціалістичного реалізму. Проте не всі письменники готові прославляти культ Сталіна. Несподівано до мешканців "Слова" приєднується маловідомий молодий автор Володимир Акімов. Хто він? Ніхто не може сказати. З моменту його появи в будинку починають відбуватися дивні події, які досі зберігають таємницю його стіни. Ця історія має підґрунтя в реальних подіях.
Божевільні 90-ті. За три дні до запланованого концерту молодий музикант Кузьма вирушає в подорож до Берліна разом зі своїм товаришем Бардом на старенькій "Побєді". Чутки кажуть, що там є колекціонер, готовий поміняти жовту красуню на розкішний шестисотий "Мерседес". Кузьма обіцяє своїй коханій Барбарі повернутися додому на новому автомобілі, а хлопцям з гурту - встигнути на виступ. Однак вже з перших хвилин подорожі все йде не так, як планувалося. Але одне точно відомо: ця пригода допоможе героям знайти своє справжнє призначення.
Пропонуємо вашій увазі перший офіційний трейлер унікального ігрового фільму, що відкриває нові горизонти в світовому кінематографі. У ньому персонажі стикаються з явищем, відомим як "каральна психіатрія" — одним із найжорстокіших і найцинічніших методів, винайдених КДБ СРСР для придушення опозиційних голосів у політиці комуністичної партії.
Сюжет дебютної повнометражної роботи режисера Дениса Тарасова розгортається в Радянському Союзі у 1970-х роках минулого століття. Це були часи, коли проти тих, хто не погоджувався з "партійною лінією", використовувався штучно створений діагноз "млявоплинна шизофренія", який став основним засобом так званої "каральної психіатрії".
Це фільм-послання, документальний фільм поданий в художній формі. Фільм-мотивація та фільм-маніфест майбутнім рекрутам, а також для світової аудиторії, щоб зрозуміти, хто такі справжні герої сьогоднішніх днів. Воїни, які стоять на захисті світла. Фільм розкриває характери восьми бійців 3-ї ОШБр. Розкриває їх не тільки як професійних військових, але і як людей, філософів, просто хлопців, які мають мрії про сім'ї та мирне життя у своїй країні.
Документальна біографічна драма "Яремчук: Незрівнянний світ краси" показує історію першої української попзірки Назарія Яремчука.
Чи здатна музика кардинально змінити уявлення цілого покоління? Приклад Назарія Яремчука свідчить, що так, може. У 1971 році вся країна захоплено виконувала популярну пісню "Червона рута". Це призвело до безпрецедентного сплеску популярності української музики. Все почалося з того, що звичайний юнак з Карпат мав неймовірне бажання співати.
Фільм був створений за ініціативою доньки відомої співачки Марії Яремчук. Початково планувалося, що прем'єра відбудеться у 2021 році, коли артисту виповнилося б 70 років. Проте з часом дата виходу була перенесена.
Фільм вийшов завдяки спільним зусиллям Максима Сердюка та Марії Яремчук. Родина Назарія Яремчука надала унікальні архівні матеріали артиста, включаючи його щоденники та листи, які стали ключовими елементами стрічки. Концертні виступи та інтерв'ю були знайдені в державних архівах. У картині звучать уривки з особистих записів співака. З використанням штучного інтелекту вдалося відтворити звучання, максимально схоже на оригінальний голос Назарія. Спогадами про першого українського поп-співака діляться не лише його колеги, які працювали з ним під час його життя, а й учасники ВІА "Смерічка".
Події, що розгортаються у стрічці, за словами режисера, не претендують на відтворення історичних фактів. Це скоріше художнє осмислення епохи, духу часу та повсякденного життя людей, представлене через знайомі образи і символи, такі як незграбні хутряні головні убори та картаті спортивні костюми. Дія фільму відбувається в Україні в 1996 році. За п’ять місяців до введення мораторію на смертну кару двоє давніх друзів — детектив міліції та судовий психіатр — беруться за розслідування вбивства свого колеги. Коли-то вони були закохані в вдову загиблого. Занурившись у складну справу та давно забуті спогади, герої намагаються сформувати майбутнє, яке дістанеться їхнім дітям, успадкувавши нездійснені мрії батьків.
Леся - молода жінка, яка стала матір'ю у спеціальному виправному закладі. Це особливий світ, насичений тільки жінками: медичним персоналом, ув'язненими та наглядовими працівниками. Єдине, що хвилює Лесю, - це питання, чи зможе вона зберегти право опіки над своєю дитиною. За її долею спостерігає Олена, самотня цензорка, яка працює у в'язниці і якій дедалі важче залишатися осторонь подій, що розгортаються навколо неї.
Лікарка швидкої допомоги Анастасія Карпенко, що має 12-річну доньку Катю, опиняється в серйозній життєвій кризі. Несподівана трагедія виводить її з рутинного потоку сірого буденного життя: Катю збиває автомобіль. Адвокати винуватця аварії пропонують значну компенсацію, сподіваючись уникнути судового розгляду. Щодня Анастасія бореться за те, щоб забезпечити своїй доньці найкраще лікування. Як лікар, вона усвідомлює всю серйозність ситуації. Дівчинці необхідні дорогі медикаменти. Найпростіший вихід із ситуації полягає в тому, щоб прийняти пропозицію безсовісного водія та отримати від нього гроші, щоб врятувати свою дитину.
У маленькому містечку на території пострадянської України Ольга (Анастасія Карпенко) виховує свого сина Тимофія. Батько хлопчика часто зникає, і тому Тимофій майже не має з ним зв'язку. Коли у бабусі з'являється новий партнер Фелікс (Юрій Іздрик), хлопець швидко знаходить з ним спільну мову. Харизматичний чоловік завжди готовий випити чарку і часто ділиться спогадами про свої військові дні в Афганістані. Фелікс без вагань ділиться з Тимофієм своєю життєвою мудрістю та завжди стає на його захист у будь-якій ситуації.
З моменту створення скаутського руху у США минуло менше чотирьох років коли українці заснували свою подібну організацію для молоді. Співзасновником "Пласту" став Петро Франко (В'ячеслав Довженко) - син геніального Івана Франка. Згодом він був одним з перших та кращим українським льотчиком. У старшому віці - успішним науковцем та викладачем. Дивлячись на перелік його досягнень не віриться, що все це під силу одній і тій самій людині. Кровожерній радянській системі такі таланти здавалися радше небезпечними, ніж цінними.
Історія про підлітків 90-х, які стикаються з серйозними викликами дорослого життя. У пошуках безпеки та свого місця у світі, 15-річна Тоня залишає навчальний заклад в центрі міста і переходить до школи в спальному районі. Разом зі своїми новими друзями вони вирушають у захоплюючі пригоди та потрапляють у непередбачувані ситуації на околицях постсоціалістичного Києва.
До розпаду Радянського Союзу залишився приблизно рік. У київського режисера Льва (Максим Михайліченко) є єдина донька, 16-річна Кіра (Карина Химчук), яка палко прагне дорослішати. Проте ті аспекти зрілого життя, з якими вона стикається, не приносять їй радості. Коли дівчина дізнається про розлучення батьків, у неї виникає думка про те, щоб вкоротити собі віку. На щастя, досвідчений працівник швидкої допомоги Міша (Олександр Жила) знає, як допомогти.
Пересічну українську родину Найдюків, а особливо її чоловічу половину, роками залякували страшними "чужоземськими" геями. Вони звикли висміювати будь-яку інакшість та агресивно сприймати незрозумілі речі. Аж тут з'являється державна програма євроінтеграції "Уроки толерантності", яка пропонує пільги родинам, за умови, що в їх домівці певний час поживе представник ЛГБТ-спільноти. Раціональний розрахунок перевищує страх і Найдюки віч-на-віч стикаються з тим самим геєм...Чи співпадуть очікування з реальністю?
Стародавня чаклунка з Конотопу використовує свої величезні магічні здібності, аби покарати російських солдатів, які захопили її рідну землю та забрали життя її коханого. Вона влаштовує жахливі покарання для своїх ворогів, відчуваючи задоволення від їхніх мук, і поступово все більше занурюється в темряву. Проте чи зможе вона вчасно зупинитися і залишитися на стороні світла?
Родина Забіяк, яка не бачилася багато років, попри війну, збирається на Великдень в батьківському будинку. Дві сестри та брат шукають затишку, але знаходять батька, який досить дивно поводиться: будує ракету, щоб вдарити по Москві та завершити війну. Чи зможуть вони впоратися з його безглуздим планом і своїми власними протиріччями?
З початком повномасштабного вторгнення безліч українців полишили домівки аби врятувати свої життя. Часто тікали не встигнувши взяти найнеобхідніші речі, однак разом із домашніми улюбленцями. Хтось був впевнений, що їде на кілька днів, тож тваринок залишав вдома. Припнуті на ланцюгах собаки, замкнені у порожніх квартирах коти та тварини з зоопарків, зачинені у надійних клітках. Усі вони хотіли жити та потребували допомоги людей.
Документальний фільм "Ми, наші улюбленці та війна" створив тревел-блогер та журналіст Антон Птушкін. Як і під час своїх подорожей, він сам став сценаристом, режисером та у багатьох епізодах оператором. Робота тривала півтора року. Спершу проєкт планувався для показу західній аудиторії, бо українці і так бачили ситуацію на власні очі. До роботи було залучено чимало іноземців, а сам фільм створено у копродукції України та Канади. Прем'єрний показ відкриє Doc Kyiv Fest. Це перший повнометражний фільм Птушкіна та перша його робота, якої не буде на YouTube.
Катерина, волонтерка, отримує в своє розпорядження ноутбук, щоб підтримувати українських військових у відстеженні ворожих рухів. Її цікавість приводить до вивчення листувань попереднього власника пристрою, в результаті чого вона дізнається, що його звуть Андрій. У нього є 5-річний син Сава, який щиро вірить у супергероїв і мріє знайти своїх батьків, з якими втратив зв’язок під час евакуації. Отже, Катя стає для маленького хлопчика справжньою супергероїнею, яка бореться зі злом у безмежних просторах інтернету.
Від початку масштабного вторгнення українські спецслужби оприлюднили численні перехоплені телефонні розмови російських військових. Особливо цікаві розмови окупантів з рідними в Росії. Голоси "мирних" - матерів, дружин і друзів - відкривають світові не лише хід так званої "спеціальної операції", але й жахливу внутрішню реальність суспільства, яке підтримує її. Саме з цих перехоплень формується стрічка, що вивчає суть російського імперіалізму та колоніалізму, роль пропаганди під час вторгнення, а також порушує питання колективної відповідальності громадян Росії.
Творча команда вирушає в подорож Україною, щоб поспілкуватися з неповторними особистостями: кухарями, пекарями, кондитерами, рестораторами та просто шанувальниками гастрономічних відкриттів. Ці люди є авторами, дослідниками та хранителями кулінарних традицій, пов'язаних із виробами з тіста. Глядачі зможуть дізнатися більше ніж про два десятки унікальних рецептів. Завдяки видатним українським кухарям вони зможуть зрозуміти філософію хліба, борошна та тіста і те, як ці елементи насправді об'єднують усіх нас.
У сюжеті фільму головна героїня Варя мріє про високу кухню, поки готує прості страви у маленькому придорожньому кафе. На своєму шляху до здійснення мрії вона випадково натрапляє на книжку забутої легенди української кулінарії Ольги Франко "Перша українська загально-практична кухня". Ця знахідка відкриває для Варі новий світ вишуканих та автентичних рецептів, що сягають в глибину століть. Саме з цього моменту її життя набуває зовсім нового напрямку.
У "сірій зоні" АТО, в маленькому селі, позбавленому електрики, залишилися жити лише двоє давніх ворогів. Під звуки снарядів, що час від часу пролітають над їхніми головами, та з непроханими озброєними гостями, сусіди-пенсіонери намагаються вести свій повсякденний спосіб життя, час від часу зустрічаючись для дискусій, які, хоч і суперечливі, але все ж необхідні.
Восени 2014 року хірург Сергій (виконаний Романом Луцьким), який нещодавно активно оперував поранених у ході російсько-української війни, приймає рішення стати військовим медиком. Незабаром Сергій потрапляє в полон, де його чекають жахливі тортури та приниження. Його життя рятує лише те, що катам із ФСБ потрібна була консультація лікаря, щоб проводити свої нелюдські експерименти. Після повернення додому завдяки обміну полоненими Сергій намагається відновити звичне життя та відновити стосунки з колишньою дружиною і донькою Поліною (Ніка Мислицька).