Удар по Росії за допомогою західної далекобійної зброї: коли Україні варто очікувати на дозвіл?


Коли можуть надати дозвіл Україні на далекобійні удари і чому тема актуалізувалась сьогодні

Тема дозволів на дальні удари по території Росії знову набула актуальності, причому ініціаторами стали як сама Росія, так і Іран. 6 вересня Сполучені Штати повідомили своїх союзників про те, що Іран передав Росії балістичні ракети. Новий етап дискусій розпочався після того, як з'явилася інформація про постачання нової зброї до Росії. Через кілька днів державний секретар США Ентоні Блінкен висловив припущення, що ці озброєння можуть бути використані проти України впродовж найближчих тижнів.

Читайте також: "Аналог хаймарcів" чи "іранський смерч": що це за ракети Fath-360, якими Росія, ймовірно, битиме по Україні найближчим часом

Наступного дня після заяви міністра Блінкена він прибув до Києва разом із держсекретарем Великої Британії Девідом Ламмі. У ході зустрічі з Володимиром Зеленським вони обговорили питання підтримки України. Блінкен оголосив про додаткову фінансову допомогу в розмірі $717 млн. Також партнери обговорили можливості співпраці в галузі оборонно-промислового комплексу та перспективи реалізації підписаних двосторонніх угод у сфері безпеки з різними країнами.

"Ми прагнемо до перемоги України і повністю віддані наданню підтримки її захисникам та героїчному народу, щоб вони могли продовжувати боротьбу. Підтримка України залишатиметься стабільною. Це не залежить від окремих держав, політичних партій чи виборів. Сьогодні США та Британія солідарні у своїй підтримці України, а з лютого 2022 року десятки країн надають їй допомогу. Наша рішучість залишиться незламною та непохитною", - наголосив Блінкен.

Однак, найбільш очікуване оголошення, яке повинно було з’явитися після тривожних новин про іранські ракети, держсекретар США так і не зробив: жодні рішення щодо надання дозволу на атаки по території Росії з використанням далекобійної зброї не були ухвалені та не були озвучені.

Це спричинило певні непорозуміння та різку реакцію з боку президента України. Він підкреслив, що затягування процесу використання певної зброї Україною веде до того, що Росія переміщує свої військові об'єкти далі вглиб своєї території. Крім того, у своїй промові на XX щорічній зустрічі Ялтинської європейської стратегії Зеленський акцентував увагу на важливості якомога швидшого надання дозволу.

Кожен, хто ознайомлений з розташуванням російських військ на мапі — де вони завдають ударів, накопичують сили, утримують резерви, розміщують військові об'єкти та якою логістикою користуються, – безсумнівно, усвідомлює, чому Україні необхідна далекобійна зброя, - зазначив він. Він також підкреслив: - Ми детально обговорювали це питання з Ентоні Блінкеном і Девідом Ламмі, держсекретарем США та британським міністром закордонних справ, які нещодавно відвідали Київ. Сподіваюся, що після нашої бесіди не залишиться жодних сумнівів щодо того, чому Україні потрібна належна дальність вогню.

Зустріч президента США Джо Байдена з британським прем'єром Кіром Стармером не призвела до бажаного результату. Лідери висловили свою "стурбованість" щодо постачання зброї Росії з боку Ірану та Північної Кореї. Як зазначає видання Politico, вони також обговорили українське прохання про дозвіл на використання ракет великої дальності у конфлікті з РФ, але, схоже, на той момент їм так і не вдалося досягти угоди.

На думку дипломата Романа Безсмертного, висловленій в ефірі Еспресо, позитивне рішення партнерів про зняття обмежень на удари по території Росії їхньою зброєю може залежати як від поставок балістичних ракет з Ірану до Росії, так і від того факту, що ЗСУ знищили склад боєприпасів з Північної Кореї.

Дипломат вважає, що вже ухвалено позитивні рішення. Він висловив цю думку напередодні зустрічі президента Зеленського з держсекретарями США та Великої Британії в Києві, зазначаючи, що наразі не відомо, коли саме ці рішення будуть оголошені.

Під час засідання групи "Рамштайн", зокрема під час брифінгу, що проводили міністр оборони США Ллойд Остін і голова Обʼєднаного комітету начальників штабів генерал Чарльз Браун, стало очевидно, що військові керівництва провідних країн ухвалили позитивні рішення щодо використання їхньої зброї для ударів по території Російської Федерації. Це стосується не лише встановлення певних обмежень, але й постачання високоточної зброї. Політичним лідерам цих країн, зокрема США, Німеччини та Великої Британії, були потрібні вагомі підстави для цього кроку. Як мені стало зрозуміло, наше військово-політичне керівництво надало такі обґрунтування під час зустрічі. Крім того, відбувся дуже емоційний виступ президента України, який також мав значення, - пояснив Безсмертний.

Тим часом у суботу, 14 вересня, видання The Guardian, посилаючись на свої британські джерела, зазначило, що Лондон і Вашингтон таки вирішили дозволити Україні використовувати ракети дальнього радіуса дії, але ще не готові оголосити про це.

"Розгортання ракет має бути частиною ширшого плану, спрямованого на припинення повномасштабної війни", - вважають західні чиновники.

А от за інформацією джерел видання Bloomberg, рішення про далекобійні удари навряд чи буде ухвалене до засідання ООН у Нью-Йорку 24 вересня, куди також прибуде і Володимир Зеленський. Леммі ж лише підтвердив це, заявивши, що засідання ООН стане наступною можливістю обговорити ракети великої дальності та подальшу підтримку України.

Зважаючи на увесь масив інформації, якою упродовж останнього тижня активно діляться західні видання, ймовірним виглядає те, що Велика Британія своє рішення вже прийняла, і наразі слово залишається лише за США.

Питання дозволу від Великої Британії стосується вже добре відомих ракет Storm Shadow, які здатні бити на відстань до 300 кілометрів та які Україна вже має. Зокрема, полковник британської армії у відставці, відомий військовий експерт Глен Грант, вважає, що Storm Shadow у більшості випадків здолає російську протиповітряну оборону і дозволить завдавати ударів по конкретних цілях.

Важливою складовою є можливість застосування американських ракет ATACMS. Хоча Україна вже здатна вражати цілі на території Росії за допомогою безпілотників, використання ATACMS підвищує ефективність і швидкість таких атак. Ці ракети мають дальність близько 300 км, що дозволяє націлюватися не тільки на військові аеродроми Російської Федерації, а й на арсенали, бази та склади. Завдяки цьому, російські постачання зброї, боєприпасів і техніки на лінію фронту в Україні могли б суттєво зменшитися.

Поряд з уже відомими типами озброєння на сцену виходять крилаті ракети великої дальності AGM-158 JASSM. Ця зброя стала доступною для українських військових з моментом прибуття перших винищувачів F-16. На ці літаки можна встановити до двох ракет цього класу. За інформацією Reuters, AGM-158 можна також використовувати з винищувачами, які є на озброєнні країн, що не належать до Західного альянсу, що використовує Україна.

AGM-158 JASSM (Joint Air-to-Surface Standoff Missile) - це американська високоточна крилата ракета класу "повітря - поверхня", яка призначена для ураження важливих, високозахищених стаціонарних і рухомих цілей за будь-якої погоди, в будь-який час доби. Вона може вражати цілі на відстані до 350 - 370 кілометрів та при цьому залишається непомітною для радарів. Ще однією перевагою цих ракет є кількість.

"За позитивних прогнозів ми можемо отримати це озброєння вже наприкінці цього - на початку наступного року, хоча офіційно рішення про виділення цих ракет ще не прийнято", - пишуть оглядачі Defense Express про JASSM.

Безумовно, перші "червоні лінії" щодо атак на територію Росії були змінені ще під час російського наступу на Харківщині. Тоді ймовірність повторної окупації частини Харківської області частково змусила деяких ключових партнерів України, зокрема США, переглянути свої обмеження на удари по прикордонним районам. Це принесло певні результати в той період, але сьогодні, як ніколи, виникає потреба в розширенні можливостей.

Зокрема, Інститут вивчення війни (ISW) склав список із 245 військових об'єктів РФ, які розташовані у радіусі дії ATACMS, а відповідно і Storm Shadow, і тим паче нових JASSM. Щонайменше 225 відомих об'єктів розташовані в радіусі дії ATACMS, але не в радіусі дії HIMARS.

"Українські сили використовують місцеві ударні системи дальнього радіуса дії для ураження деяких із цих цілей, але, схоже, у них небагато таких систем, тому відносно невелика кількість ATACMS, яку, як повідомляється, отримала Україна, може мати суттєве значення", - пояснюють в ISW.

Також в ISW підкреслюють, що цей перелік не враховує численні польові табори та нові споруди, які російські збройні сили збудували в околицях України для продовження війни. Отже, це лише фрагмент загальної кількості військових об'єктів у межах досяжності далекобійних ракет.

Зокрема, у цьому переліку присутні 15 російських авіаційних баз, серед яких можна виокремити Шайковку, Липецьку базу, Мальшево в Воронезькій області, Морозовськ та численні інші важливі об'єкти.

Звісно, Україна не зупиняється на досягнутому і продовжує завдавати ударів по території Росії, використовуючи різноманітні безпілотники, які були виготовлені в країні. Більшість цих атак виявляються досить ефективними і помітними. Однак, якщо б США та Велика Британія надали дозвіл на ведення далекобійних операцій, це суттєво пришвидшило б можливості українських військових. В результаті, постачання зброї, боєприпасів та техніки російськими військами до лінії фронту стало б значно меншим, що, в свою чергу, знизило б їхні ресурси для ведення бойових дій.

Related posts