У Львівській області, в селі Пліснеськ, археологи знайшли залишки житлових приміщень і майстерень білих хорватів, датовані IX століттям.
Житло, майстерня та господарська споруда IX-X ст. у Пліснеську
У заповіднику "Давній Пліснеськ" на території Львівщини завершили сезон археологічних досліджень. Дослідники виявили нові об'єкти та ретельно вивчили раніше знайдені жилища, майстерні та господарські споруди, що датуються доруським періодом IX століття, коли ці землі були населення племенами білих хорватів. Співробітники заповідника поділилися з ZAXID.NET підсумками цьогорічних досліджень.
Археологи заклали у Пліснеську п'ять траншей у різних частинах городища, загалом опрацювали понад 120 м². Основні ділянки досліджень - між IV та V лініями оборони міста слов'янського (доруського) періоду. Більшість об'єктів датуються останньою чвертю IX - першою половиною X ст. Три об'єкти - з кінця X ст.
Дослідники знайшли три нові житлові приміщення і провели дослідження інших, виявлених під час попередніх археологічних сезонів. Протягом чотирирічних розкопок було виявлено сім житлових об'єктів. З них три були повністю досліджені, а одну з будівель перетворили з майстерні на житло. Крім цього, вчені виявили п'ять господарських ям, дві для зберігання припасів, вогнище, навіс і ще одну господарську споруду.
Залишки заглиблених споруд житлового та господарського призначення IX-X ст
"Серед цьогорічних знахідок маємо вістря стріл, точильні бруски, шматки криці, кістяні проколки, прясло, ножі, фрагменти керамічного посуду. Наразі за відкритою площею прослідковується гніздова забудова між укріпленнями. Це вказує на кровну спорідненість осіб, які проживали тут", - пояснює керівник Пліснеської археологічної експедиції Олександр Дідик.
Археологи вважають, що мешканці цієї області стародавнього Пліснеська, швидше за все, були звичайними людьми, які займалися повсякденним життям та ремеслами, будували укріплення та брали участь у підтримці городища до його найбільшого розквіту в X столітті.
Присутність господарських будівель та кузні вказує на ремесла, якими займались мешканці цієї частини міста. Тут виготовляли кераміку, обробляли природні матеріали, такі як дерево, кістка і шкіра, а також практикували ковальство.
Ймовірна мастерня гончара з горном (ліворуч) та навіс - наземна господарська споруда, дах якої тримався на стовпчиках (сліди від них посередині розкопу)
На території, що досліджується з 2020 року, було виявлено щільну житлово-господарську забудову. Після цього забудова має певні перерви, а потім знову відновлюється ближче до підніжжя та краю схилу.
Знайдені артефакти та матеріали будуть детально досліджені, а на їхньому місці в майбутньому відбудуться роботи з реконструкції стародавніх споруд. Це дозволить відтворити автентичний вигляд слов'янського поселення. У заповіднику вже завершено оновлення інтер'єрів двох реконструйованих будинків, і наразі триває робота над третім.
Відтворене житло слов'янського періоду у Пліснеську
Заступниця директора заповідника з наукової роботи Оксана Якубовська є ініціаторкою археологічного експерименту з вирощування сільськогосподарських культур, які сіяли жителі Пліснеська 1000 років тому. Для них ці рослини були не лише їжею, але й сировиною для одягу.
"Цього року ми вирішили знову посіяти ячмінь на наших експериментальних ділянках, що стало вже доброю традицією. Важливо відзначити, що наші предки також вирощували цю культуру, але не для виготовлення каш, а для приготування напоїв, схожих на квас або пиво," - підкреслює Оксана Якубовська.
Загалом у заповіднику вирущують такі тисячолітні сільськогосподарські культури:
Земля, засаджена культурами карпатських хорватів.
Пліснеське городище є одним з найбільших давньослов'янських та давньоруських поселень в Україні, займаючи площу 250 гектарів. Тут розташовувався значний язичницький культовий центр. З VII століття цю територію населяли слов'янські племена карпатських хорватів, які в X столітті потрапили під владу князя Володимира Великого. Місто пережило періоди занепаду, але знову відновилося в складі Русі, поки не було знищене монголами в XIII столітті. Сьогодні історія цього місця відтворюється працівниками заповідника у форматі скансена. Пліснеське городище знаходиться на шляху між Золочевом і Бродами, неподалік від Підгорецького замку.
Візуалізувати, як виглядало стародавнє місто Пліснеськ у період свого розквіту в X столітті, можна завдяки 3D-моделям. Одяг його давніх мешканців відтворено на основі археологічних знахідок. Крім того, на Стрийщині розташований заповідник "Стільське городище", який охороняє спадщину ще одного міста хорватів. Нещодавно археологи там виявили поселення трипільської культури.
Всі зображення національного парку "Давній Пліснеськ"