У парламенті виявили новий підхід до розв'язання проблеми черг на житло.
Цю інформацію озвучила Олена Шуляк, яка очолює комітет з організації державного управління, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Про це повідомляє РБК-Україна, посилаючись на її виступ.
За її словами, нині на квартирних чергах зареєстровано приблизно 600 тисяч українців, що становить близько 2% від загальної чисельності населення. Черга фактично не рухається вже протягом багатьох років: щороку лише 100-200 осіб отримують квадратні метри від держави. Основною причиною цього є відсутність державного фонду, з якого могло б надаватися житло, оскільки він був ліквідований у 90-х роках минулого століття внаслідок процесів приватизації.
"Нині 98% всього житлового фонду знаходиться у приватній власності, тому для забезпечення потреб у житлі своїх мешканців громадам оперувати нічим. Це стало результатом масштабної приватизації у 90-тих роках минулого століття. Тому для створення і успішного функціонування житлового фонду соціального призначення, з якого зокрема надаватиметься житло для соціальної оренди, приватизацію житла потрібно заборонити", - зазначила Шуляк.
Голова профільного комітету зауважила, що звести нанівець проблему квартирних черг і вирішити таким чином житлове питання українців, які у них стоять, може ухвалення нового житлового законодавства.
Робота над його створенням вже ведеться - законодавча рамка "Про основні засади житлової політики" вже створена і незабаром законопроєкт зареєструють у парламенті. Більше того, не чекаючи ухвалення рамкового закону, депутати почали розробляти інший законопроєкт, що буде частиною рамкового - "Про фонд соціального житла", з якого і можна буде отримати житло.
"Цей фонд перебуватиме на рахунках громад, і для ефективного вирішення житлових проблем його площа має становити мільйони квадратних метрів," - зазначила Шуляк.
Громада, на балансі якої перебуватиме відповідний житловий фонд, надаватиме його в соціальну оренду, платежі від якої направлятимуться в місцеві бюджети - револьверні фонди, в яких вони будуть накопичуватись для цільового використання. Це може бути або покращення того житлового фонду, який вже є на балансі, або ж для нових житлових об'єктів, які будуть використовуватись з такою ж ціллю.
Шуляк також підкреслила, що квартиру, орендовану в рамках соціальної програми, згодом можна буде придбати. Це означає, що буде введена концепція оренди з можливістю викупу.
Окрім того, з фонду соціального житла буде можливість отримати службове житло, проте з однією важливою умовою - його не можна буде приватизувати, отже, воно надаватиметься тільки на тимчасовій основі. Приватизацію житла в Україні планується скасувати через рік після прийняття нових законів у сфері житлової політики. Без цього кроку неможливо буде забезпечити подальше поповнення фонду соціального житла, зазначила Шуляк.
Вона зазначила, що оновлена житлова політика зосередиться на впровадженні ринкових і фінансових інструментів, таких як іпотечні програми, лізинг, компенсація частини вартості житла або знижка на відсотки за кредитом тощо.
Якщо основною метою створення житлових фондів є підтримка осіб з обмеженими фінансовими можливостями та соціально вразливих груп, то фінансово-кредитні механізми повинні слугувати додатковим інструментом для всіх громадян. Це стосується як програм, що отримують державну підтримку, так і ініціатив, які держава реалізує для сприяння розвитку ринку доступного житла.
За словами Олени Шуляк, базова мета нової житлової політики - пошук найбільш ефективного рішення для задоволення потреб будь-якого громадянина, який потребує поліпшення житлових умов і має право на житло, гарантоване йому Конституцією України. Допомогти у цьому має зручне цифрове рішення, у якому буде зібрана вся необхідна інформація - Єдина інформаційно-аналітична житлова система. Її впровадження передбачене згаданим вище комплексним законопроєктом.
Система здійснюватиме аналіз вихідних показників, таких як рівень доходів, наявність власного житла та соціальний статус (внутрішньо переміщена особа, особа з інвалідністю, непрацююча особа). На підставі цих даних вона зможе запропонувати найоптимальніші варіанти забезпечення житлом, включаючи соціальне та службове житло, а також фінансові та кредитні механізми.
Місцеві органи влади зможуть застосовувати цю систему для аналізу ситуації в своїх регіонах, ефективного управління житловими фондами та стратегічного планування розвитку.
"Цей підхід дозволить остаточно вирішити проблему квартирних черг. Він відкриває шлях до створення прозорої та ефективної системи забезпечення житлом, що враховує актуальні потреби та динамічні зміни, особливо в умовах війни, коли багато людей вимушені змінювати своє місце проживання," - зазначила Олена Шуляк.