Вони позбавлені вух, проте завдяки білому шуму здатні розвиватися: науковці розкрили, про кого йдеться.


Дослідники виявили, що ці організми ростуть значно швидше, коли чують високочастотний монотонний тріск.

Щодня науковці здійснюють численні відкриття, деякі з яких вражають уяву. Одне з таких відкриттів полягає в тому, що, хоча гриби не мають вух, їхній ріст виявляється несподівано залежним від навколишнього шуму, повідомляє Science Alert.

У новій роботі вчені виявили, що високочастотний монотонний тріск, подібний до радіоперешкод, відтворений для виду грибка Trichoderma harzianum, змушує організм рости та виробляти спори значно швидше, ніж зазвичай. Це схоже на те, що грибок "харчується" білим шумом.

У Фокус. Технології запустили власний Telegram-канал. Приєднуйтесь, щоб бути в курсі найактуальніших та найцікавіших новин з царини науки!

Автори дослідження з Університету Фліндерса зазначають, що їхнє відкриття є важливим, оскільки грибок Trichoderma harzianum присутній майже в усіх ґрунтах і, як відомо, колонізує коріння рослин та посилює їхній ріст. На фермах цей вид фактично може паразитувати на патогенних грибах, які можуть зашкодити рослинам.

Тепер учені вважають, що відтворюючи певні звуки, захисники довкілля могли б сприяти оздоровленню ґрунтів у численних місцях проживання і сільськогосподарських угіддях по всьому світу.

Згідно з інформацією, наданою Джейком Робінсоном, мікробіологом-екологом з Університету Фліндерса в Австралії, його команда зосередилася на розробці нових методів для підвищення ефективності та прискорення зростання корисних грибів і інших мікроорганізмів у пошкоджених ґрунтах. Дослідники сподіваються, що їхні результати відкриють нові можливості для відновлення деградованих екосистем і сільськогосподарських територій. Крім того, є надія, що ці досягнення допоможуть у боротьбі з продовольчою кризою в майбутньому.

У ході дослідження науковці створювали 30-хвилинний сеанс білого шуму в чашках Петрі з грибами, які розміщувалися у звукоізольованих умовах протягом п’яти днів. Виявилося, що гриби, які піддавалися впливу білого шуму, демонстрували значно вищий рівень росту в порівнянні з тими, що розвивалися в абсолютній тиші.

Науковці підкреслюють, що необхідні подальші дослідження, аби зрозуміти, чому цей специфічний ґрунтовий гриб демонструє пришвидшене зростання в умовах білого шуму. Дослідники також мають намір з'ясувати, чи спостерігається аналогічний ефект за межами лабораторних умов і чи може активізований ріст грибів мати вплив на розвиток рослин і бактерій, що їх оточують.

Варто підкреслити, що це не перший випадок, коли дослідники намагаються впливати на гриби за допомогою звукових хвиль. Наприклад, раніше було встановлено, що регулярна обробка міцелію глив звуковими сигналами з інтервалом у п'ять днів сприяє швидшому розвитку плодових тіл.

Проте, звук може також мати негативний вплив. Дослідження, проведене у 2020 році, виявило, що шум від холодильників сприяє розвитку патогенних грибків, які викликають гниття фруктів і овочів — це явище спостерігається по всьому світу. У лабораторних умовах імітація цих високочастотних звуків збільшувала рівень гниття до 18%.

Робінсон та його команда не мають точних даних про те, чому білий шум стимулює ріст грибів, але висловлюють припущення, що механічні звукові хвилі можуть активувати рецептори в організмі. Цей механічний сигнал, ймовірно, трансформується в електричну напругу або біохімічний сигнал. Існує думка, що цей біохімічний сигнал може впливати на експресію генів грибів або їх клітинне виробництво.

Раніше Фокус писав про те, що вчені виявили, що гриби починають базікати без угаву після дощу.

Related posts