Суд вынес решение о возврате потерпевшему имущества, которое было получено без законных оснований. -- подробности дела.
Ровенский апелляционный суд рассмотрел апелляционную жалобу ответчика на решение местного суда, который частично удовлетворил иск и обязал его вернуть средства, полученные без законных оснований. Об этом информирует пресс-служба суда.
У своїй апеляційній скарзі він зазначив, що позивач добровільно надав йому благодійну допомогу, яка була критично важливою через нестачу фінансових ресурсів для повсякденного життя. Він також підкреслив, що позивач не висував вимоги повернення коштів, тому просив скасувати оскаржене рішення та ухвалити нове, яке відмовляло б у задоволенні позову.
Колегія суддів відхилила апеляційні вимоги відповідача з таких причин.
Суду відомо, що позивач є клієнтом одного з банків і на прохання знайомого вирішив допомогти, здійснивши два платежі на картковий рахунок, реквізити якого йому надали. Пізніше з'ясувалося, що ці карткові рахунки належать іншій особі — відповідачеві у цій справі, з яким позивач не мав жодних угод чи зобов'язань.
Фінансова установа підтвердила, що позивач здійснив перекази на рахунок невідомого отримувача в іншому банківському закладі.
Це стало основою для того, щоб позивач подав до суду позов щодо стягнення з відповідача коштів, отриманих без належних підстав.
Залишаючи оскаржуване рішення суду попередньої інстанції без змін, апеляційний суд погодився із обраною ним позицією при розгляді цього спору.
Згідно з нормами статті 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка отримала майно або утримує його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без належної правової підстави (безпідставно отримане майно), має обов'язок повернути це майно потерпілому. Цей обов'язок зберігається навіть у разі, якщо підстава, на якій майно було отримане, згодом перестала існувати. Вказані положення застосовуються незалежно від того, чи стало безпідставне отримання або зберігання майна наслідком дій набувача, потерпілого, третіх осіб чи випадкових обставин.
У рішенні Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 753/15556/15-ц (провадження № 14-445цс18) зазначено, що зобов'язання щодо повернення безпідставно набутого або збереженого майна виникають при виконанні трьох умов: а) факт набуття або зберігання майна; б) набуття або зберігання за рахунок іншої особи; в) відсутність правової основи для такого набуття або збереження.
Відсутність правової підстави означає передачу майна від однієї особи до іншої, яка не підкріплена чіткими нормами закону або суперечить основній меті правовідносин та їх юридичному смислу. Іншими словами, це означає, що особа, яка отримує майно, незаконно збагачується за рахунок потерпілого, без законних підстав, передбачених нормативними актами або угодами. Безпідставним буде як набуття, так і збереження майна не лише в разі, коли відсутня відповідна правова основа на момент передачі, але й у випадку, коли така основа спочатку існувала, але згодом була втрачена.
Грошові кошти, які позивач надіслав на банківську картку відповідача без уточнення призначення платежу, вказують на відсутність будь-яких договірних відносин між сторонами та відсутність правових підстав для таких трансакцій. Це також свідчить про те, що відповідач отримав ці кошти без належних підстав (постанова Верховного Суду у справі № 489/2893/18).
У апеляційному суді адвокат позивача вказав, що на момент подачі позову кошти ще не були повернуті.
Суд встановив, що між позивачем і відповідачем не існувало жодних договорів або інших правових зв'язків.
Позивач не займається благодійністю, і в призначенні платежу не було зазначено, що кошти є благодійними.
Крім цього, апеляційний суд звернув увагу на те, що відповідач неодноразово коригував свою позицію стосовно позову під час судових засідань, і така процесуальна поведінка була оцінена судом як недобросовісна.
Безпідставним вважає апеляційний суд і твердження відповідача про відсутність з боку позивача вимоги про повернення грошових коштів, оскільки зобов'язання повернути безпідставно набуте майно виникає в особи безпосередньо з норми ст. 1212 ЦК України на підставі факту набуття нею майна (коштів) без достатньої правової підстави або факту відпадіння підстави набуття цього майна (коштів) згодом. Виконати таке зобов'язання особа повинна відразу після того, як безпідставно отримала майно або як підстава такого отримання майна.
Рішення Рівненського апеляційного суду від 17 вересня 2024 року, номер справи 570/4046/23 (провадження № 22-ц/4815/879/24).