Переворот у сюжеті: Росія самостійно створює в Курській області канал з крокодилами.
Днями президент України Володимир Зеленський повідомив, скільки ще Україна утримуватиме під контролем захоплену ЗСУ частину Курської області.
"На даний момент ці території є для нас важливими," - підкреслив Зеленський в бесіді з телеканалом NBC.
При цьому глава держави зазначив, що Україна не піде з Курщини, оскільки вона важлива для українського плану перемоги у війні, котрий ми презентуємо нині міжнародним партнерам.
"Нам не потрібна російська територія. Наша операція спрямована на відновлення нашої територіальної цілісності. Ми захоплюємо російських військових, аби обміняти їх на українських... І щодо територій ставлення те саме: їхня земля нам не потрібна", - сказав президент.
Як зазначає Олександр Мусієнко, який очолює Центр військово-правових досліджень, ці висловлювання не є простими деклараціями або порожніми фразами. Це підтверджують конкретні факти, які вже існують.
"На мою думку, існують всі шанси та можливості для того, щоб Україна утримувала контроль над Курською областю. Більш того, я спостерігаю, що вже ведеться активна підготовка до цього. Окрім того, що триває наступальна операція, зокрема на північ і захід, на сході вже помітні оборонні дії та протидія російським контратакам", - зазначив він у коментарі для YouTube-каналу РБК-Україна.
На його думку, це свідчить про те, що українські військові десь можуть стабілізувати лінію фронту, готуючись до можливості утримання цих територій. Також це означає, що необхідно буде зміцнити оборонні рубежі.
"Ось це на сьогодні помітно. Тому, я думаю, це свідчить про те, що українські війська дійсно розглядають сценарій того, що будуть залишатися надовго (у Курській області - ред.)", - констатував Мусієнко.
Нагадаємо, що за інформацією, представленою головнокомандувачем ЗСУ Олександром Сирським наприкінці серпня, Україні вдалося встановити контроль над 100 населеними пунктами та 1294 квадратними кілометрами території, що належить до "канонічної" площі Російської Федерації в Курській області. Крім того, українські військові захопили майже 600 російських солдатів у полон. Наразі спостерігається деяке зниження темпів українського наступу в цьому регіоні.
Вторгнення в Курську область переслідувало не лише мету дестабілізувати Росію та змусити її перемістити війська зі сходу, але й спонукати західні країни активніше підтримувати Україну зброєю, а також надихнути українців, втомлених від війни. Як зазначає The Wall Street Journal, частково операція в Курській області досягла своїх цілей.
Додатково, як зазначив Зеленський в тому ж інтерв'ю для NBC News, Російська Федерація вже перемістила близько 60 тисяч своїх солдатів з України до Курська.
Тож, скоріше за все, для росіян цей "дощ" - таки надовго.
За словами військового аналітика, відставного полковника Збройних Сил України Сергія Грабського, ми зараз знаходимося "на вершині військових дій, і фінал, по суті, вже на горизонті".
Яка суть обговорення? Для противника досягнення успіху на Покровському напрямку означало захоплення Торецької агломерації та прорив до Покровська. Ключовими складовими цього прориву мали стати захоплення Часового Яру та контроль над маршрутом Покровськ-Костянтинівка.
"Чи можемо спостерігати ці елементи в дії, реалізованими? Ні, не можемо", - зазначив Грабський в розмові з Ігорем Яковенком.
За його словами, на Покровському фронті на початку вересня ми "вперше бачимо ситуацію, коли показники противника починають знижуватися": чисельність російських військ у цьому районі зменшилася на одну бригаду, що становить близько чотирьох тисяч солдатів.
"Враховуючи, що ми обговорюємо активність на обмеженій ділянці фронту, не можна стверджувати, що противник досяг своїх цілей у цій кампанії," - зауважив він, охарактеризувавши успіхи росіян у цьому напрямку як "Піррову перемогу", адже вони не здатні змінити загальну ситуацію.
Що стосується Курська, то Грабський зазначив, що ситуація розвивається зовсім інакше: українські Сили оборони просуваються вперед і досягають успіху.
"Чи створена буферна зона? Так, це підтверджується. Чи спостерігається тенденція до її розширення? Безумовно, ми говоримо про Глушковський район та його цікаві місця. Не випадково там сталося вторгнення з боку Тьоткіна, яке обмежене річкою Сейм. Можна з упевненістю сказати, що російське угрупування, яке там обороняється, опинилося в оперативному оточенні. Усі мости підірвані, переправи регулярно знищуються, що ускладнює постачання. З лівого флангу — Тьоткіно, з правого — українські війська, на півдні — державний кордон України, а на півночі — річка Сейм", — зазначив він.
Отже, вперше в історії людства, частина ядерної країни опинилася під контролем сусідньої держави, яка не має ядерної зброї, зазначив фахівець. Він вважає, що те, що це сталося без жодних наслідків, є "глобальним стратегічним чинником" зміни поточної ситуації.
"І найважливіше: незважаючи на складність обставин, ми можемо з упевненістю заявити, що Україна витримала цей виклик," - зазначив Грабський.
Однак, за його словами, "ми, можливо, могли б досягти кращих результатів на Курському фронті - але вчинили так, як вчинили".
"Згідно з військовими стандартами та навчальними посібниками, противник мав досягти кордонів Дніпропетровської області, проте цього не трапилося," - підсумував він.
При цьому є тут один дуже й дуже корисний для нас момент. Змість того, аби руйнувати наші міста та села, російські військові нині стирають з лиця землі свій населений пункт Суджа Курської області Росії - йдеться в повідомленні Сухопутних військ ЗСУ.
Як зазначається, "росіяни завдають ударів по місту керованими авіаційними бомбами (КАБами), а також обстрілюють артилерією і дронами-камікадзе". Зокрема, російський КАБ влучив у місцевий дитячий садочок, а ворожа авіація завдала ударів по будинках у приватному секторі.
Схоже, що це всього лише перший етап армагеддону в Росії, його місцевий вияв.
"Основна мета буферної зони полягає в тому, щоб унеможливити її використання військовими силами. Чи може Путін дозволити собі повністю знищити цю територію? Теоретично — так. Проте на практиці це вимагало б від нього припинити удари по Україні і зосередити всі ресурси на цій ділянці. Прапор, звісно, у його руках, оскільки це, по суті, російська земля, і Україна на неї не має претензій," — зазначив військовий аналітик.
Якщо кремлівський диктатор зможе перетворити цю місцевість на руїни, вона стане непридатною для утримання позицій не лише Силами оборони України, але й російськими окупантами, зазначив він. Таким чином, ця територія може стати тим бажаним українцями "рівчаком з крокодилами", але вже не в Україні, а на російській Курщині.
Втім, за прогнозом Грабського, найближчі кілька тижнів для України на фронті - будуть найважчими, бо супротивник зараз "кидає в бій все, що можливо".