Росія зазнала плутанини щодо кількості та якості "єдиного народу": огляд пропагандистських матеріалів за 16 жовтня 2024 року.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки підготував огляд фейкових новин та пропагандистських наративів за 16 жовтня 2024 року.
Оригінал публікації на сайті "Центру стратегічних комунікацій" за посиланням
Яких українців зібрався "звільняти" Прілєпін?
Відомий пропагандист Захар Прілєпін, якого в Росії вважають письменником, в інтерв'ю "Комсомольськой правде" заявив: "Я за те, щоб українські регіони, які очевидно проросійські і мають високі шанси легко до нас адаптуватися -- це Харків, Миколаїв, Одеса, плюс-мінус лівобережжя Дніпра, ми не залишили напризволяще на наругу і повну дерусифікацію".
Насправді, з лютого 2022 року ідея "проросійськості" цих областей вже не виглядає очевидною навіть для Кремля. І справа не лише в тому, що більшість жителів півдня та сходу України має "дуже негативне" ставлення до росіян.
У наративі про "єдиний народ" заплуталися вже й самі мешканці РФ. Вони запитують (і зовсім не риторично): "Якщо українці, росіяни і білоруси -- це один народ, а з іншого боку, у Харкові-Одесі, за словами Прилєпіна, -- "наші", то чому їх негайно потрібно звільнити від українців, які "один народ із нами"? Тобто, ми один народ, але всередині нас є ще "один народ", який стогне під п'ятою іншого "одного народу", а тому підлягає звільненню від нього?". Розплутати цей вузол питань засобами формальної логіки неможливо.
Втім, нічого нового Прілєпін не сказав. Для нього та йому подібних "відродження імперії" стало ідеєю-фікс. Саме тому в Москві відкрито кажуть, що казахів та узбеків також "вигадав Ленін", а той-таки Прілєпін пропонує приєднати Узбекистан до Росії.
Висновок очевидний: "русский мир" путіна і прілєпіна є підготовкою до нової війни. Відтак, питання про те, де і коли вдасться зупинити Москву, має велике значення не лише для України та Західних країн, а й для всього так званого близького зарубіжжя, яке Кремль сприймає виключно через призму імперського реваншизму.
Москва активізує зусилля щодо Астани в контексті БРІКС.
У цьому контексті викликає інтерес нещодавня спроба Москви вплинути на Астану щодо вступу Казахстану до БРІКС. Росія, нагадаємо, розглядає цю організацію як "альтернативу колективному Заходу". Однак, країни-учасниці БРІКС ставляться до ініціатив Кремля з певною обережністю.
Однак Росія продовжує намагатися залучити Казахстан до свого об'єднання, причому робить це в прискореному темпі, оскільки незабаром у Казані відбудеться саміт БРІКС. Саме з цієї причини різноманітні "експерти" з Росії активно працюють над формуванням інформаційного контексту.
Дійсно, подібні припущення були спростовані одним рішучим коментарем прессекретаря президента Казахстану Беріка Уалі. Він зазначив, що Касим-Жомарт Токаєв отримував пропозиції щодо вступу до БРІКС, але в умовах сучасних національних інтересів віддає перевагу ООН. За його словами, ця організація є універсальною і не має альтернатив, що робить її ідеальною платформою для обговорення всіх важливих міжнародних питань.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Під чим розписався Путін на саміті ШОС
Можна згадати, що рік тому Токаєв висловився щодо ШОС (ще однієї організації, яку активно підтримує Путін), зазначивши, що "за два десятиліття в її рамках не було втілено жодного значного проєкту".
Усе це вказує на те, що "нова архітектура євразійської безпеки", представлена ШОС та БРІКС, явно не виконує своїх функцій. Проте Москва вперто ігнорує цей факт, навіть незважаючи на чіткі офіційні відмови з боку Казахстану, з яким Росія має найдовший спільний кордон. Астана добре усвідомлює, до яких наслідків може призвести така співпраця.
"Смішарики" вирушають у битву за інформаційний простір.
Ще однією пострадянською країною, яка викликає занепокоєння в Росії, є Молдова. Тут невдовзі пройдуть президентські вибори, а паралельно з ними відбудеться плебісцит про вступ до Європейського Союзу. У Москві, не знаючи, як інакше втрутитися в справи цієї незалежної держави, навіть вдаються до використання анімаційних фільмів.
Нещодавно на прокремлівських телеграм-каналах з'явився пропагандистський мультфільм, що закликає мешканців Молдови утриматися від голосування за євроінтеграцію. У цьому анімаційному роликові прихильників європейської інтеграції порівнюють із віслюками.
Аргументація така: "Важка праця призводить таких віслюків, як Україна і Молдова, до виснаження і вимирання, а обіцяну морквину вони так і не отримують". Закінчується відео риторичним питанням-закликом: "Хіба ви мріяли стати віслюками? Чи ви громадяни і здатні сказати: "Ні -- ЄС, так -- Молдова"?"
Ролик опублікували не тільки молдовські прокремлівські канали й різноманітні російські "царьгради", а й відома проросійська українська журналістка Діана Панченко, яка написала: "Ми в Україні це проходили, тому мені зрозуміло".
НАСПРАВДІ відео зроблено в манері популярного дитячого мультсеріалу "Смішарики" й озвучено голосом, схожим на одного з головних акторів російського дубляжу Михайла Черняка. Але сам він повідомив проєкту "Агентство", що не озвучував це відео, припустивши, що його голос відтворено за допомогою нейромережі.
Крім того, автори відео про віслюків навмисно намагалися використати улюблений дітьми та дорослими образ, "який зазвичай щось роз'яснює в добрій манері старшого товариша". Ну а вибір саме на "Смішариків" впав тому, що їх дивляться не лише діти, але й чимало дорослих.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Московські "інвестиції" у молдовські вибори
У той же час компанія Meta, власник соціальних мереж Facebook та Instagram, закрила мережу групових акаунтів, спрямованих на російськомовних жителів Молдови, через порушення внутрішніх правил. Загалом було видалено сім акаунтів у Facebook, 23 сторінки, одну групу та 20 акаунтів в Instagram.
Компанія повідомила, що підроблені облікові записи розміщували негативні коментарі про президента Молдови Санду, євроорієнтованих політиків, а також намагалися підкреслити близькі відносини між Кишиневом і Бухарестом, водночас підтримуючи проросійські партії в країні.
Національна слідча інспекція Молдови повідомила про те, що їй вдалося заблокувати 15 телеграм-каналів та 95 чатботів, які пропонували виборцям фінансові винагороди за голосування "проти" на референдумі щодо вступу країни до Європейського Союзу.
Таким чином, Кремль продовжує свою гру в політичну "мафію" в Молдові. Проте, схоже, що жодні пропагандистські "смішарики" не зможуть допомогти Путіну.
"Православний" важіль у руках Москви вже не працює
Релігія є одним із головних мотивів, на якому спекулює російська пропаганда, просуваючи наратив про "єдиний народ". Вигадати по цій темі щось справді нове вже неможливо, але Москва не полишає спроб. І ось вже пропаганда просуває тезу про те, що незабаром "православ'я в Україні піде в підпілля".
Насправді, твердження про те, що "уряд Зеленського заборонив православ'я на законодавчому рівні", є поширеним і давно спростованим міфом.
Більшість українців насправді вважають себе прихильниками або парафіянами православної церкви. Це підтверджують результати недавнього дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології. Зокрема, 56% респондентів ідентифікують себе з Православною церквою України, тоді як лише 6% опитаних належать до Української православної церкви, яка є частиною Російської православної церкви.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кожний зруйнований храм віддаляє українців від РПЦ
Як видно, спроба Москви використати релігійний вплив не увінчалася успіхом. Це цілком зрозуміло, оскільки українські православні вже давно усвідомили, що УПЦ/РПЦ більше не стосується християнських цінностей, а перетворилася на інструмент "путініанства".