Рощину утримували в слідчому ізоляторі, який славиться своїми найжорстокішими катуваннями, - повідомила правозахисниця.


Журналістка Вікторія Рощина, чия загибель у російському полоні була повідомлена напередодні, перебувала в одному з найбільш жахливих слідчих ізоляторів для українців у Росії.

Цю інформацію озвучила Тетяна Катриченко, виконавча директорка громадської організації "Медійна ініціатива за права людини".

Як зазначила вона, Рощину затримували двічі. Після другого арешту тривалий час місце знаходження журналістки залишалося невідомим, проте навесні 2024 року Російська Федерація підтвердила, що дівчина перебуває під їхнім контролем.

Згідно з інформацією правозахисниці, Рощина була затримана принаймні в двох локаціях: виправній колонії №77 в Бердянську та СІЗО №2 в Таганрозі, Ростовської області. Обидва ці заклади з початку масштабного вторгнення Росії використовуються для утримання як українських військових, так і цивільних осіб, включаючи жінок, підкреслила Катриченко.

Таганрог, як і Бердянськ, який також став місцем жорстоких катувань, зокрема електричним струмом, відомий як одне з найстрашніших місць утримання українців на російській території. Це місце часто описують як справжнє пекло. У Таганрозі утримують бійців Азову з Азовсталі. Звільнені свідчать про жахливі методи тортур. Тут тих, кого намагаються змусити визнати себе злочинцями, примушують давати неправдиві свідчення. Після цього їх переводять до Ростова для судового розгляду, - зазначила правозахисниця.

Вона вказала, що українську журналістку тримали в Таганрозі щонайменше з травня по вересень 2024 року. Ув'язнена перебувала в ізоляції в окремій камері.

"Перед обміном, запланованим на 13 вересня 2024 року, Рощину та принаймні ще одну жінку з Мелітополя вивезли з Таганрогу. Їх подальше місцезнаходження залишається невідомим," - повідомила Катриченко.

Згідно з інформацією, наданою "Медійною ініціативою за права людини", охоронці таганрозького ізолятора застосовують три головні інструменти для катувань: гумовий кийок, дерев'яний молоток і електрошокові пристрої. Цю інформацію правозахисникам надали колишні ув'язнені.

"У камері зі мною перебував чоловік, якого щодня відводили на допити. Абхази заявили, що його будуть бити, поки він не погодиться підписати зізнання. Його занурювали у воду, накривали обличчя ганчіркою і заливали водою. Врешті-решт, він підписав усе, що вимагали," – поділився один з колишніх в'язнів, чиє ім'я зберігається в таємниці з причин безпеки.

"Ми постійно чули крики -- десь завжди хтось страждав від побоїв. Іноді ці звуки тривали по 15-20 хвилин, а потім людину вже не могли тримати на ногах, і її закидали в камеру ледь при тямі," -- поділився спогадами ще один колишній в'язень.

На початку повномасштабного вторгнення в Україну Вікторія Рощина працювала на видання hromadske та писала репортажі з тимчасово окупованих територій.

7 березня 2022 року вона натрапила на батальйон російських танків, які обстріляли її машину. Через тиждень російські військові затримали її в селі Василівка, але журналістці вдалося втекти.

11 березня 2022 року Рощина знову потрапила в полон до ФСБ Росії - за її словами, її захопили коли вона прямувала до Маріуполя. Вона розповіла, що її тиждень утримували у Бердянську.

У жовтні 2023 року стало відомо, що українська журналістка Вікторія Рощина, яка отримала нагороду за свої репортажі про війну в Україні, зникла на тимчасово окупованих територіях. Рідні та друзі повідомляли, що з 3 серпня 2023 року втратили з нею зв'язок.

У травні 2024 року в Росії визнали, що утримують у полоні українську журналістку Вікторію Рощину, яка зникла на тимчасово окупованих територіях у серпні минулого року.

10 жовтня стало відомо, що Рощина, яка потрапила в російський полон, загинула. Омбудсмен Дмитро Лубінець повідомив, що отримав від російської сторони документальне підтвердження про смерть медійниці.

Генеральна прокуратура ініціювала розслідування щодо військового злочину, що включає в себе навмисне вбивство.

11 жовтня народний депутат Ярослав Юрчишин оголосив, що в найближчі дні рідні отримають тіло журналістки Рощиної, яка загинула під час перебування в російському полоні.

Related posts