Респіраторно-синцитіальна інфекція: що це за хвороба і які її ризики - Здоров'я | Експрес онлайн


З настанням холодів традиційно спостерігається збільшення випадків зараження респіраторно-синцитіальним вірусом (РСВ). Цього року осінь, на жаль, не стала винятком. Лікарі вважають РСВ одним з найнебезпечніших сезонних агентів ГРВІ, адже він є поширеною причиною хвороб нижніх дихальних шляхів, зокрема, часто викликає запалення бронхів та легенів.

Все розпочинається, як зазвичай, для багатьох гострих респіраторних захворювань: з нежитю, кашлю, чхання та підвищення температури, — пояснює лікарка-епідеміологиня Ольга Чудінова. — Проте є один особливий симптом — свистіння в грудях. Цей звук може вказувати на наявність запального процесу в бронхах.

Найбільш важко респіраторно-синцитіальна інфекція (РСІ) переноситься дітьми до двох років, особливо тими, хто народився раніше терміну. Також під загрозою перебувають літні люди та особи із хронічними захворюваннями, такими як артеріальна гіпертензія, серцеві та ниркові недуги, діабет, а також онкологічні захворювання. Ці групи населення часто потрапляють до лікарні через ускладнення, серед яких пневмонія є найпоширенішою.

На щастя, перебіг РСІ зазвичай є м'яким. Хворому достатньо симптоматичної підтримки, яка включає жарознижуючі препарати, ліки для полегшення кашлю та нежитю, а також достатньо рідини. Більшість пацієнтів одужують самостійно без необхідності в специфічній терапії протягом одного-двох тижнів.

Яким чином людина може заразитися респіраторно-синцитіальним вірусом?

-- Він, як і грип чи ковід, передається через контакт з інфікованою людиною, що чхає чи кашляє. Часточки дрібного аерозолю здатні розповсюджуватися на відстань понад півтора метра і більше. РСВ тривалий час -- до 12 годин -- може жити, наприклад, на столах чи на бортиках ліжок. Можна заразитися, доторкнувшись, скажімо, ручки дверей, якої перед тим торкалася інфікована людина, а потім потерши собі ніс чи очі.

Найбільш тривожним аспектом є те, що особи, інфіковані респіраторно-синцитіальним вірусом (РСВ), можуть почати заражати оточуючих всього за день чи два до появи перших ознак захворювання. Крім того, деякі люди з ослабленою імунною системою здатні поширювати вірус навіть після зникнення симптомів, що може тривати до чотирьох тижнів. Тому в родинах, де проживають особи різного віку, наприклад, малюки та літні люди, вкрай важливо ізолювати хворого з перших днів його недуги, носити захисні маски, забезпечувати регулярне провітрювання приміщень та дотримуватися простих, але важливих норм гігієни під час епідемій ГРВІ.

Чи можливо встановити, що особа страждає саме від РСI, а не, наприклад, від COVID-19?

-- Так. Для виявлення вірусу та діагностики хвороби, яку він спричинює, доступні різні методи, включаючи імуноферментний аналіз, тестування на РНК вірусу тощо.

-- У людей, які одужали, формується імунітет до РСI?

-- Пожиттєвий імунітет до цієї інфекції не виробляється. Отже, заразитися можна в будь-якому віці і -- неодноразово. Ось чому не радила б у "вірусний сезон" возити немовлят у громадському транспорті, взагалі мамам з маленькими дітьми краще уникати скупчень людей. Якщо хтось у родині занедужав, будьте на зв'язку із сімейним лікарем, дотримуйтеся його рекомендацій і невідкладно звертайтеся за медичною допомогою, якщо симптоми хвороби наростають. РСІ може перебігати дуже стрімко: нині людина щойно поскаржилася на погане самопочуття, а післязавтра в неї вже свистить у грудях. Важливо зважати й на те, що РСІ може призводити до погіршення перебігу хронічних хвороб, зокрема астми, хронічного обструктивного захворювання легень, хронічної серцевої недостатності тощо.

Related posts