Модернізація МСЕК в Україні: у Верховній Раді поділилися подробицями


У проекті закону щодо реформування МСЕК закладені заходи проти корупції, підкреслив депутат.

Розроблений Міністерством охорони здоров'я України законопроєкт, що стосується реформування МСЕК, всебічно охоплює всі необхідні аспекти.

Про це заявив голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький в ефірі "Суспільного".

Він підкреслив, що ще в травні 2023 року уряд узяв на себе зобов'язання реалізувати реформу медико-соціальних експертних комісій. "Цей закон не був написаний на швидку руку, адже він вже пройшов етап громадського обговорення. За рішенням Ради національної безпеки та оборони, його потрібно буде внести, тобто зареєструвати у Верховній Раді до 1 листопада", - зазначив Радуцький.

На думку депутата, Комітет планує терміново розглянути це питання. "Не можу стверджувати, що всі члени Комітету одностайно підтримають його, але впевнений, що закон в підсумку буде схвалений. У цьому немає жодних сумнівів. Щодо можливих доповнень, то наразі в законі вже враховано всі ключові моменти. Проте деталі завжди виникають у процесі обговорення. В будь-якому разі, це все буде підготовлено до другого читання. Я сподіваюсь, що до кінця року Верховна Рада ухвалить цей закон, і президент України його підпише, щоб нові умови почали діяти з січня 2025 року", - зазначив народний депутат.

Політичний діяч сподівається, що перше обговорення відбудеться в листопаді. Відповідно до регламенту, протягом двох тижнів після цього буде проводитися збір пропозицій щодо змін. Після закінчення цього терміну Комітет оцінить запропоновані поправки, і законопроєкт буде представлений для голосування на найближчому засіданні парламенту.

Говорячи про антикорупційні запобіжники в законопроєкті, Радуцький озвучив певні з них, які, на його думку, мають бути дієвими. "Це тотальне обов'язкове декларування всіх працівників, хто буде долучений до визначення за міжнародною класифікацією втрати функціональності людини. Це лікарі мультидисциплінарних комісій в кластерних і надкластерних лікарнях. Обов'язкове декларування, так само як в депутатів, міністрів", - зазначив він.

Другим важливим аспектом, за словами Радуцького, є повна цифровізація процесу. "Адже підробити документацію або замінити один листок на інший було досить просто. Повна цифровізація означає, що не буде паперових носіїв, а вся інформація буде заноситись до системи e-Helsi, яка інтегрована в систему охорони здоров'я", - зазначив він.

Він підкреслив, що в електронній системі вкрай складно щось підробити чи внести зміни заднім числом. "Третій антикорупційний механізм полягає в тому, що це не просто окрема установа, як нинішні МСЕКи, а мультидисциплінарна комісія, що функціонує в рамках кластерної або надкластерної лікарні. Це команда лікарів, які щодня взаємодіють з пацієнтами і мають чітке уявлення про їхній стан, а не просто переглядають документи, як це робили представники МСЕК", - зазначив Радуцький.

За його словами, для оскарження рішень не передбачено створення центрального МСЕК.

"Це вже буде інститут, який один на всю Україну. Цей інститут буде займатись додатковою експертизою, якщо буде спірне питання, але він не буде виносити ніяких рішень".

Він підкреслив, що сучасні регіональні МСЕК залишаться активними, проте їх діяльність буде здійснюватися під наглядом правоохоронних органів та інших зацікавлених осіб.

"Уряд створив спільну робочу групу, до складу якої ввійшли представники Міністерства охорони здоров'я, Міністерства соціального захисту та силових структур. Ця група займатиметься перевіркою вже виданих довідок та рішень, а також контролюватиме роботу всіх медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). Чому ми не можемо зараз призупинити діяльність цих комісій? Люди не можуть чекати два-три місяці, поки запрацює нова система", - зазначив голова відповідного парламентського комітету.

Народний депутат наголосив, що особи, які втратили кінцівку внаслідок війни або цивільні громадяни, постраждалі від терористичних обстрілів, не можуть чекати до 1 січня. "Вони повинні терміново отримати допомогу, направлення на протезування, а також оформити групу інвалідності. Навіть для демобілізації з Збройних Сил це питання має бути вирішене. Тому ми не можемо дозволити собі зупиняти цей процес," - зазначив Радуцький.

У жовтні, на фоні скандалу щодо прокурорів з інвалідністю та загальних зловживань у процесі оформлення інвалідностей, президент Володимир Зеленський підписав указ про скасування всіх медико-соціальних експертних комісій. В рамках цієї реформи, президент вимагає їх ліквідації до 31 грудня 2024 року. Крім того, він доручив розробити стратегію цифровізації всіх етапів роботи медико-соціальних експертних комісій.

Окрім цього, Зеленський дав вказівку уряду, правоохоронним органам та обласним адміністраціям провести перевірку рішень МСЕК, що стосуються визначення інвалідності для посадових осіб відповідних державних установ. У випадку виявлення порушень, винні повинні бути притягнуті до відповідальності. Також передбачено провести аудит пенсій, нарахованих чиновникам у зв’язку з інвалідністю.

Related posts