Проект бюджету на 2025 рік: Які фінансові ресурси заплановані для державних медіа, марафонів, суспільного мовлення, кінематографії, культури та забезпечення інформаційної безпеки?


У пропозиції бюджету на наступний рік спостерігається зниження фінансування для культурної сфери. Водночас, витрати на суспільне мовлення та охорону інформації збільшилися. Бюджетна програма, що передбачає виділення коштів на виробництво марафону "Єдині новини", залишилася незмінною й становить понад 1,5 мільярда гривень.

У проекті бюджету на 2025 рік заплановано скорочення фінансування для культурної сфери та кінематографії. Водночас, більшість витрат на медійну діяльність залишилися на рівні попереднього року, а за деякими програмами було зафіксовано їхнє збільшення. Цю інформацію можна знайти в таблиці законопроекту №1200, опублікованій на вебсайті парламенту.

У проекті державного бюджету заплановано збільшення фінансування для суспільного мовлення. На підтримку Національної суспільної телерадіокомпанії України виділено 2,1 мільярда гривень, що є підвищенням у порівнянні з 1,8 мільярда гривень цього року. Заступниця голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук зазначила, що це позитивна зміна, але підкреслила, що таке фінансування не можна вважати бюджетом розвитку: "Сума могла б бути значно більшою. Проте ці кошти дозволять суспільному мовнику зберегти регіональну мережу кореспондентів. Суспільне мовлення постачає велику кількість відео та матеріалів для Європейської мовної спілки, що забезпечить надходження інформації з різних куточків України до європейських країн, де функціонують суспільні мовники. Це важливий крок у бюджетній політиці, і ми його підтримуємо".

Фінансування телеканалу "Рада" та видання "Голос України" скоротилося більш ніж удвічі: у цьому році воно становило 198 мільйонів гривень, а тепер знизилося до 78 мільйонів гривень.

Бюджетна програма, яка передбачає фінансування виробництва марафону "Єдині новини" в цьому році, залишилася незмінною: на ці цілі виділено понад 1,5 мільярди гривень. Проте Євгенія Кравчук зауважує, що ці кошти не призначені виключно для марафону, а також на іномовлення та, можливо, на інші потреби: "Я чула інформацію про півтора мільярди, виділені виключно на марафон. Але це не зовсім вірно. Ця бюджетна програма охоплює не лише підтримку мовників, залучених до марафону, але й "Укрінформ", а також іномовлення. Коли ми будемо працювати над цим на комітеті спільно з міністерствами, ми краще зрозуміємо, як розподіляються ці кошти і на які саме потреби вони підуть".

Суттєво зросло фінансування Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України. насамперед через те, що 46,8 мільярдів виділені на закупівлю техніки та обладнання для захисту інформації. А от фінансування медійного регулятора - Національної ради з питань телебачення та радіомовлення - зменшилось на 7 мільйонів.

Найзначніше зменшення витрат спостерігається у сфері культури. Наприклад, бюджет Державного агентства України з питань кіно скоротився втричі: з 618,4 млн грн до 204,1 млн грн. Також, фінансування Українського інституту Книги зменшилось більш ніж удвічі — у 2024 році заплановано 466 млн грн, тоді як зараз пропонується лише 178,5 млн грн. Аналогічно, Український культурний фонд зазнав істотного скорочення: у 2024 році його бюджет становитиме 215,7 млн грн, тоді як наразі передбачено 145,7 млн грн. Також зменшилась фінансова підтримка Українського інституту, відповідального за підтримку зв'язків з українцями за кордоном, що підпорядковується Міністерству закордонних справ — з 80 млн грн до 65 млн грн. Більш детальну інформацію можна знайти у таблиці.

"Спостерігається тенденція до зменшення фінансування культурних установ, зокрема Інституту книги та Українського культурного фонду. Це може призвести до того, що програма сертифікації для осіб, які досягли 18-річного віку, не буде реалізована до 2025 року", - зазначає Євгенія Кравчук. Нагадаємо, що українці, які досягли повноліття, матимуть можливість отримати державну підтримку для купівлі книг українською мовою. 22 травня 2024 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт № 11251 "Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення діяльності Українського інституту книги з метою підтримки розповсюджувачів видавничої продукції та надання державної допомоги для придбання книг".

Відповідно до цих норм, українці та українки, які досягли 18-річного віку, протягом року матимуть можливість отримати сертифікати на купівлю книг українською мовою у друкованому або електронному форматі. Ця ініціатива передбачає використання мобільного застосунку "Дія".

"Дуже хвилює зменшення видатків на Український інститут при Міністерстві закордонних справ, який займається культурною дипломатією. Увесь бюджет піде на зарплати та комунальні послуги, а на проєкти залишиться лише 700 гривень. Для всіх цих інституцій потрібно долучати донорів. І я сподіваюсь, що новий міністр культури, який має дипломатичний досвід, у цьому допоможе. Але загалом такий розподіл бюджету фіксує ставлення до ідентичності та культури. Але саме за це ми воюємо з росіянами. Тому це потрібно показувати у практичних кроках",- додала Євгенія.

Також вона вважає, що проблему недофінансованості культурнної сфери не можна вирішувати за рахунок потреб інформаційної політики та безпеки: "Слід вирішувати це за рахунок інших статей. Бо Росія фінансує дуже щедро всі свої інформаційні ресурси. І нам потрібно тримати усі фронти: і культурні, і інформаційні".

Нагадуємо, що цьогорічний бюджет акцентує увагу на фінансуванні національної оборони, яке становитиме не менше 21,6% від валового внутрішнього продукту. Крім того, важливими напрямками є соціальна сфера, яка включає покращення умов у медичних закладах, протезування військових, а також роботи з розмінування. Витрати на інші галузі були знижені в порівнянні з періодом до війни.

Related posts