Прем'єр-міністр Грузії висловився щодо чуток про можливу втрату безвізового режиму, назвавши це "покаранням" з боку Європейського Союзу.
Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе охарактеризував ймовірні наміри Євросоюзу призупинити безвізовий режим з Грузією, якщо в країні продовжаться антидемократичні тенденції, як "недорогий шантаж".
Згідно з інформацією, наданою "Європейською правдою", у Грузії розгорнулася дискусія з приводу цього питання, після того як грузинський опозиційний телеканал Formula поширив непідтверджені дані з посиланням на свої джерела.
На веб-сайті опозиційного телеканалу з'явилася інформація, основана на анонімних джерелах, про непрозоре рішення Європейського Союзу. Згідно з цією інформацією, країни-члени ЄС нібито досягли згоди щодо тимчасового призупинення безвізового режиму для громадян Грузії після парламентських виборів, якщо ситуація з дотриманням демократичних стандартів, зокрема принципу вільних та незалежних виборів, не покращиться.
Видання також наголошує, що процедура припинення безвізу дозволяє ухвалити це рішення в обхід позиції Угорщини, яка традиційно виступає на боці чинної проросійської влади Грузії та блокує ініціативи щодо тиску на Тбілісі.
Хоча дані Formula не отримали підтвердження з боку Європейського Союзу, прем'єр-міністр Іраклій Кобахідзе вже зробив офіційну заяву з цього приводу.
Примітно, що він не став спростовувати або заперечувати такий намір європейських держав - а натомість назвав "дешевим шантажем" непідтверджені чутки про таке покарання.
"Вони намагаються донести до людей, що якщо грузинське суспільство не відновить до влади кривавий режим «Єдиного національного руху», то воно зіткнеться з наслідками - ось такий посил… Це справжній дешевий шантаж, і грузинське суспільство дасть відповідь на це 26 жовтня", - цитує прем'єра агенція Interpressnews.
"Європейська правда" не має підтвердження щодо того, чи було досягнуто угоди в ЄС стосовно цього питання. Проте слід зазначити, що процедура не вимагає одностайного голосування. Більше того, Грузія вже на даний момент відповідає критеріям, за якими Брюссель може обмежити її громадянам безвізовий доступ до подорожей.
Ухвалений у 2018 році механізм призупинення безвізу, серед іншого дозволяє застосовувати таке покарання для "країн, які перестали відповідати окремим вимогам, що висувалися для надання візової лібералізації". Таке рішення активується Єврокомісією автоматично у разі, якщо "проста більшість держав-членів повідомить Комісію" про порушення з боку Грузії. План дій візової лібералізації, який Грузія виконала для отримання безвізу, вимагав від неї відповідності низці критеріїв щодо функціонування демократії та поваги до прав людини, яким зараз Тбілісі не відповідає.
Європейське законодавство встановлює механізм тимчасового призупинення візової лібералізації, який може тривати від 9 до 27 місяців. По завершенні цього терміну країна, що вчинила порушення, може бути позбавлена безвізового режиму на тривалий період.
На сьогоднішній день ще не було випадків, коли Європейський Союз активував новий механізм призупинення безвізового режиму.
Нагадаємо, після прийняття парламентом Грузії суперечливого закону "Про прозорість іноземного впливу", що викликав порівняння з російським законодавством про "іноземних агентів", Європейський Союз оголосив, що це фактично гальмує процес євроінтеграції країни.
17 вересня парламент Грузії прийняв на третьому читанні законодавчий пакет, що стосується "сімейних цінностей та охорони неповнолітніх", який отримав назву "анти-ЛГБТ-пропагандистські закони". Цей акт викликав критику з боку Європейського Союзу та Ради Європи. Важливо підкреслити, що повага до прав меншин є одним із основних умов Плану дій щодо візової лібералізації.