Польща має намір скористатися своїм головуванням в Європейському Союзі, щоб вплинути на Україну в питанні Волинської трагедії, -- повідомляє джерело.
У січні 2025 року Польща головуватиме в Раді ЄС, і цей час МЗС країни планує використовувати прагнення України до вступу у Євросоюз як важіль впливу щодо ексгумації жертв Волинської трагедії
Згідно з інформацією, глава Міністерства закордонних справ Польщі Радослав Сікорський порадив президенту Володимиру Зеленському вирішити історичні питання з Польщею в цей момент, оскільки "це буде легше, ніж під час майбутніх перемовин щодо вступу до Європейського Союзу".
Ставлення українських політиків до ексгумації жертв Волинської трагедії викликає розчарування в Польщі, внаслідок чого польське Міністерство закордонних справ "розробляє конкретні заходи".
Вказано, що МЗС країни "планує використати євроінтеграційні прагнення України як інструмент тиску на Київ у найближчі місяці".
"Тепер саме українці будуть звертатися до нас з різних питань. Вони вже це роблять. Наприклад, вони хотіли б, щоб Польща під час свого головування відкрила всі переговорні секції одночасно. Це було б безпрецедентно і дуже складно", -- заявило джерело.
Українські політики висловлюють думку, що процес набуття членства в ЄС може відбутися швидше завдяки спрощеним процедурами, запровадженим після початку агресії з боку Росії. Проте, на даний момент, ця ситуація не відповідає дійсності, і Київ потребує підтримки Варшави для реалізації цього процесу, підкреслює видання.
"У польському Міністерстві закордонних справ зазначили: 'Ми готові надати їм підтримку, якщо вони зроблять те ж саме для нас'."
Одночасно, представник польської дипломатичної служби підкреслив, що "військові та оборонні аспекти не стануть предметом торгу" під час переговорів з Україною.
Згідно з попередніми повідомленнями в ЗМІ, президент України Володимир Зеленський вразив польську делегацію під час зустрічі з міністром закордонних справ Польщі Радославом Сікорським у Києві 13 вересня, коли їхня розмова була далеко не гладкою. Атмосфера в кімнаті виявилася напруженою, майже на межі конфлікту.
Глава польського МЗС Радослав Сікорський закликав Україну провести ексгумацію жертв Волинської трагедії, "перш ніж Польща вживатиме жорсткіших заходів".
Тема Волинської трагедії є однією з найспірніших у контексті українсько-польських відносин. Переконання Києва та Варшави щодо причин, відповідальності та числа жертв з кожної сторони мають певні відмінності.
Польща стверджує, що за злочини, вчинені на Волині в період з 1943 по 1945 роки, винна лише українська сторона. Водночас Україна підкреслює, що відповідальність лежить на обох сторонах, і вибачення повинні бути взаємними.