Перша зустріч за останні півтора року: які теми можуть обговорити Шольц і Путін?
Можливо, варто розглянути ідею призупинення конфлікту.
Новини про намір канцлера Німеччини Олафа Шольца провести бесіду з президентом Росії Володимиром Путіним спричинили безліч запитань і дискусій. Як повідомляє видання Die Zeit, посилаючись на урядові джерела, якщо ця інформація підтвердиться, то це стане першою зустріччю між лідерами двох країн з грудня 2022 року.
На фоні цих новин "Телеграф" звернувся до експерта в галузі політики Максима Ялі, щоб отримати його думку про можливу зустріч та її можливі наслідки.
На думку фахівця, така новина виглядає досить неочікувано. "Це справді так, що Шольц планує візит до Кремля?" – запитав Ялі. Політолог вважає, що якщо зустріч справді відбудеться, то головною темою обговорення стануть потенційні умови для закінчення конфлікту.
Ялі наголошує на важливій ролі Німеччини як посередника, враховуючи її економічну потужність та значну військову і фінансову допомогу Україні. "Ну і Німеччина, як держава, яка є найбільшою економікою в Європі, і надає нам найбільшу військову і фінансову допомогу після Сполучених Штатів, звичайно, в цьому контексті є важливим посередником. Тим більше враховуючи, що до початку повномасштабного вторгнення, десятиліттями в них розвивалися дуже інтенсивно відносини насамперед в економіці з Росією, контакти є", -- підкреслив експерт.
Політолог акцентував увагу на внутрішньополітичному контексті. Він зазначив, що наступного року в Шольца відбудуться вибори, тому канцлер має інтерес у швидкому завершенні конфлікту. Ялі також підкреслив, що результати місцевих виборів у Німеччині демонструють зростаючу підтримку партій, які не підтримують постачання зброї Україні, і що існує ймовірність, що Шольц може зазнати поразки на цих виборах.
Експерт вважає, що у разі проведення зустрічі Шольц буде відстоювати інтереси колективного Заходу. "Зазвичай такі дії координуються між країнами, які мають найбільший вплив та підтримують Україну – це Сполучені Штати, Франція та Великобританія", – зазначив Ялі.
Відповідаючи на запитання про можливі пропозиції чи шантаж з боку західних лідерів щодо Путіна, Ялі зазначив: "Вони не можуть запропонувати нічого, і шантажувати тим більше. Переговори націлені на пошук спільних інтересів і компромісів. Крім того, вони усвідомлюють, що політика санкцій не принесла очікуваних результатів: російська економіка витримала тиск і має достатньо ресурсів для продовження війни, принаймні в короткостроковій та середньостроковій перспективах. Революційні зміни також малоймовірні — Путін зберіг свою позицію, тож вони розуміють, що не мають необхідних для цього ресурсів, а військова промисловість не працює на такому рівні, щоб забезпечити нас достатньою підтримкою для військової перемоги."
За його словами, мова може йти про пошук точок дотику та компромісів. Ялі вважає малоймовірним варіант з передачею Росії п'яти регіонів. Натомість експерт припускає, що може обговорюватися замороження конфлікту по лінії зіткнення.
Політолог акцентував увагу на тому, що зазвичай перед візитом на найвищому рівні відбуваються неформальні консультації між міністрами та радниками. Проте він зазначив, що в даний момент інформація про ймовірну зустріч Шольца з Путіним виглядає маловірогідною, враховуючи актуальний стан справ.
Серед найактуальніших політичних новин сьогодні стало відомо, що Андрій Сибіга, новий міністр закордонних справ України, під час зустрічей із західними партнерами демонструє більшу прагматичність у порівнянні зі своїм попередником Дмитром Кулебою. Це стосується можливих переговорів на основі принципу "території в обмін на безпеку", до якого, як вважається, більш відкритий Сибіга. Політолог Максим Ялі зазначає, що "це не викличе підтримки". За його словами, реальні обговорення можуть зосередитися лише на "можливості заморозки конфлікту по лінії фронту".
Нагадаємо, що раніше "Телеграф" повідомляв про зустріч Володимира Зеленського з Олафом Шольцем у Нью-Йорку. Однією з ключових тем їхньої бесіди стало питання розширення військової підтримки.