Вшанування пам'яті Данила Ковжуна – воїна, волонтера та громадського діяча
Він брав участь у створенні безпілотної турелі "Шабля".
Данило Ковжун розпочав свою волонтерську діяльність ще на самому початку російського вторгнення в Україну у 2014 році. Він активно відвідував зону бойових дій на Донбасі та деякий час був членом полку "Азов". Ще тоді, десять років тому, він дотримувався принципу "відповідального волонтерства" і разом зі своїми партнерами забезпечував українських військових необхідними ресурсами на передовій. Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну Данило приєднався до служби в 120-му окремому розвідувальному полку.
"Він був одним із лідерів. Він був одним із людей, які не давали Революції (гідності, - ред.) заснути. Він був одним із тих, які не боялися взяти на себе відповідальність, сказати: "Я знаю як, ідемо за мною", - такими словами згадує Данила його друг Олександр Заклецький.
Між чоловіками зав’язалася дружба ще до подій Революції гідності, яка тривала 12 років. Один із них згадує, що Данило завжди був занепокоєний питаннями оборони України та просуванням української культури.
Ще один друг Данила, командир 2-ї роти "Гонор" батальйону "Вовки да Вінчі" Олександр Ябчанка згадує: "Ми познайомилися десь у 2012 році. ...Знаєте, є такі люди, з якими здружуєшся з першої зустрічі... Потім Данило повернувся до Києва, але вони з Олександром залишились друзями".
Олександр Ябчанка допоміг Данилу сконтактувати з розробниками безпілотної турелі, яка мала принести величезну користь війську. Так Данило став менеджером проєкту, який отримав назву "Шабля".
"Шабля" - це спочатку були такі уявлення. Якась турель, яка буде дистанційно стріляти, - щось із розряду фантастики. Мої друзі, які почали займатися розробкою турелі, були звичайними хлопцями-ентузіастами, які зібрали її самотужки. ... І у 2016 році я познайомив їх з Данилом. Тоді ідея турелі не просто отримала новий поштовх, а дійсно перетворилася на проєкт. Саме Даня познайомив групу винахідників з людьми, які виробляють ці турелі у великій кількості", - згадує Олександр.
Завдання перед інженерами полягало в тому, щоб створити дистанційно керовану турель "Шабля", яка була б максимально економічною та надійною. Нині бойовий модуль "Шабля" з дистанційним керуванням здатний збивати безпілотні літальні апарати на значній відстані, що унеможливлює виявлення українських позицій російською артилерією. Українські військові вже активно використовують цей модуль у бойових діях.
Система "Шабля", яка зараз активно застосовується на передовій, є його творінням... Кожного разу, коли ми використовуємо ("Шаблю", - ред.), я згадую Даню", - говорить Олександр Заклецький.
Про смерть Данила стало відомо 11 серпня з допису його дружини Світлани Гречухи у Фейсбуці: "Сьогодні серце Данила Ковжуна припинило битися, і він покинув цей світ. Дякую тобі за всі моменти, наповнені коханням, щастям і життям. Люблю".
Віддати останню шану Данилу Ковжуну до крематорію на Байковому кладовищі у Києві прийшли родичі, друзі, бойові побратими.