НБУ не вважає, що додаткове оподаткування банків створює загрози, проте прагне обговорити це питання без емоційних спекуляцій.
Чистий гривневий кредитний портфель бізнесу зріс на 16%, населенню - на 28%.
Національний банк України не вважає, що існують серйозні ризики для стабільності банківської системи після впровадження нового податку на банки. Проте, він підкреслює важливість обговорення шляхів оптимального використання потенціалу та можливостей, які наразі є в банківському секторі. Про це під час пресбрифінгу повідомив голова НБУ Андрій Пишний.
Він зазначив, що Національний банк України усвідомлює критичну необхідність знайти ресурси для покриття бюджетного дефіциту, але також хоче розпочати обговорення стосовно ефективності та можливих ризиків пропонованих рішень. Серед цих ризиків може виникнути потреба в декапіталізації двох державних банків внаслідок збільшеної податкової навантаженості.
"Ми робимо ставку на те, що банківська система буде активно підтримувати, підживлювати український бізнес і потреби нашого відновлення, нашої адаптації і створення нових джерел, за рахунок яких ми будемо компенсувати можливе зменшення міжнародної фінансової підтримки. Капітал банку - це можливості розвитку, можливості нарощування кредитування. Прибуток - це джерело цього капіталу", - наголосив голова НБУ.
Під час прес-конференції він підкреслив, що обсяги кредитування стабільно зростають, а фінансові установи розширюють свої кредитні можливості. Станом на 1 вересня чистий гривневий кредитний портфель підприємств зріс на 16% з початку року, тоді як у населення цей показник збільшився на 28%.
Виходячи з цього НБУ розраховує, що банківська система зробить вирішальний внесок в економіку і без застосування "емоційних" джерел фінансування в цьому році - зберігши як свою спроможність підтримувати уряд на ринку внутрішніх запозичень, так і розвиваючи кредитування реального сектору.
Мені б хотілося, щоб ми відсторонили емоції від розмови про повторне оподаткування банків за ставкою 50%. Обговорення має зосередитися на фактах, ефективності, ризиках і оптимальних способах використання. Ми готові до цієї розмови спільно з Міністерством фінансів і покладаємо надії на неї перед другим читанням.
Повідомлялось, що українські банки за неповний поточний рік (за сім місяців) заробили майже 120 млрд грн. Після сплати податків їх чистий прибуток склав 93 млрд грн.