У Львівській області вшанували пам'ять українців, які стали жертвами примусових депортацій з територій, що нині належать Польщі.


Львівська область вшанувала 80-річчя початку насильницької депортації українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини та Західної Бойківщини, що відбувалася в період з 1944 по 1951 роки.

Сьогодні, 8 вересня, вшановуємо пам'ять українців, які стали жертвами примусового виселення з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини та Західної Бойківщини у період з 1944 по 1951 роки. Цю інформацію оприлюднила Львівська обласна військова адміністрація, повідомляє DailyLviv.com.

Відзначення 80-ї річниці на Львівщині відбулося у формі молитовного віче, яке пройшло біля пам'ятника депортованим українцям, розташованому на перетині вулиць Свенціцького та Стуса у Львові.

Нагадуємо, що 26 липня 1944 року було підписано угоду між урядом Радянського Союзу та Польським комітетом національного визволення (ПКНВ) щодо польсько-радянського кордону. Цей договір не лише встановлював порядок для польсько-української частини радянського державного кордону за "лінією Керзона", але й заклав основи для "обміну населенням".

Таким чином, українці, які мешкали на території повоєнної Польщі, підлягали переселенню до України в обмін на поляків, які переїжджали з України до Польщі. Відповідно до угоди, так звана "добровільна евакуація" мала розпочатися 15 жовтня 1944 року і завершитися до 1 лютого 1945 року. Проте насправді терміни евакуації українців неодноразово подовжувалися і тривали до кінця червня 1946 року, а операції з очищення території проводилися навіть у липні та серпні того ж року.

У 1947 році тих українців, що відмовились виїжджати до СРСР, комуністична польська влада в ході "операції Вісла" примусово депортувала у північні та західні регіони Польщі. Ще кілька десятків тисяч українців були позбавлені батьківських домівок під час обмінів прикордонними ділянками між СРСР та Польщею у 1948 та 1951 роках. Депортація супроводжувалась застосуванням терору, репресій, конфіскації майна, обмеження політичних, соціальних, економічних і культурних прав людей.

У той час, згідно з інформацією, наданою Українським інститутом національної пам'яті, більше 700 тисяч українців залишилися без житла.

Верховна Рада України 8 листопада 2018 року ухвалила постанову "Про відзначення на державному рівні 75-х роковин початку депортації українців із Польщі у 1944-1951 роках" та установила в Україні День пам'яті українців - жертв примусового виселення з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках, який щороку відзначають у другу неділю вересня.

Related posts