Між Болгарією та Північною Македонією виникла нова напруга внаслідок інциденту з національним прапором.


Дипломатичні відносини між Північною Македонією та Болгарією стали ще більш напруженими після інциденту 16 вересня, коли посол Болгарії в Скоп'є Желязко Радуков не прийняв офіційну ноту протесту, надіслану македонським Міністерством закордонних справ.

Як зазначає видання BNE Intellnews, інформацію про це оприлюднила "Європейська правда".

Лист був надісланий у відповідь на відсутність македонського національного прапора під час зустрічі президентки Північної Македонії Гордани Силяновської-Давкової з президентом Болгарії Руменом Радєвим, що відбулася 13 вересня в Софії. Цю зустріч раніше розглядали як позитивний крок у налагодженні відносин між сусідніми державами після того, як Болгарія заблокувала процес вступу Північної Македонії до ЄС.

Силяновська-Давкова приїхала до Болгарії, аби насолодитися постановкою "Набукко" Джузеппе Верді, яку презентував Македонський театр опери та балету, що стала стартом нового сезону в Софійській опері. У складі делегації з Македонії були міністр закордонних справ Тімко Мукунський та міністр культури Зоран Лютков.

Президентка скористалася своїм візитом у Софію, щоб зустрітися зі своїм болгарським колегою. Під час зустрічі основну увагу приділили розгляду тривалої напруженості, що виникла після накладення Болгарією вето на переговори щодо вступу Північної Македонії до Європейського Союзу в 2020 році.

Після зустрічі Радукова запросили до Міністерства закордонних справ Північної Македонії для вручення ноти протесту. Проте, як повідомляють офіційні джерела, він відмовився від її прийняття, хоча зміст документа був донесений до нього усно. Міністерство закордонних справ підтвердило, що протест буде надіслано через офіційні дипломатичні канали, характеризуючи ситуацію як "серйозну дипломатичну помилку".

Інформовані джерела в Міністерстві закордонних справ Північної Македонії повідомили, що представники обох президентів досягли угоди про те, що в їхніх робочих кабінетах не буде жодних фотографій, а під час робочого обіду був піднятий македонський прапор. Як зазначило міністерство, болгарська сторона не дотрималася цього узгодженого протоколу.

Радуков в інтерв'ю з телерадіокомпанією "Сител" категорично спростував усі здогадки щодо можливих провокацій з боку Болгарії, підкреслюючи, що бесіда між двома президентами носила неформальний характер і, отже, не суперечила жодним протокольним вимогам.

Відсутність македонського стягу на зустрічі викликала тривогу в Скоп'є. Прем'єр-міністр повідомив, що делегація вирішила утриматися від негайної реакції у зв'язку зі смертю двох болгарських військових пілотів, яка сталася напередодні зустрічі, як прояв поваги.

Радев, коментуючи виниклі суперечки, зазначив, що візит Силяновської-Давкової не належав ні до державних, ні до робочих, і висловив припущення, що це могло бути причиною недотримання протоколу щодо прапора. "Ми провели дуже відверту та конструктивну бесіду в дружній атмосфері", – підкреслив Радев, додавши, що сподівається на подальшу співпрацю між країнами, а також на те, що Силяновська-Давкова незабаром здійснить офіційний державний візит до Болгарії.

Попри пояснення Радева, інцидент став каталізатором для більш всебічної дискусії про складні відносини між Болгарією та Північною Македонією, які загострилися після того, як Болгарія заблокувала подальші переговори щодо євроінтеграції Північної Македонії. Відсутність державного прапора у дипломатичному контексті сприймається як ознака глибших суперечностей, оскільки обидва сусідні народи намагаються подолати історичні труднощі.

Північна Македонія, спільно з сусідньою Албанією, ініціювала процес переговорів щодо приєднання до Європейського Союзу в 2022 році, при цьому статус кандидата на вступ країна отримала ще в 2005 році.

Серед інших важливих умов для отримання членства, країні потрібно внести зміни до своєї конституції, щоб визнати національну меншину етнічних болгар. Це питання викликає значні суперечки в Північній Македонії, яка вже змінила свою назву, щоб подолати грецьке вето на шляху до вступу в НАТО.

Related posts