Ізраїль докладає зусиль для знищення фінансових структур "Хезболли".
Вплив авіаційного нальоту на відділення фінансової установи "Al-Qard al-Hassan" на південних околицях Бейрута, що відбувся 21 жовтня 2024 року.
У рамках військової кампанії Ізраїлю проти ліванського радикального шиїтського угруповання "Хезболла", що отримує підтримку від Ірану та включене до списків терористичних організацій США та ЄС, було визначено нову стратегію: націлитися на фінансові структури терористів. 20 жовтня Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) здійснила авіаудари по відділеннях фінансово-кредитної установи "Al-Qard al-Hasan", яка має зв'язки з "Хезболлою", у Бейруті та інших регіонах Лівану.
За інформацією прес-секретаря Армії оборони Даніеля Хагарі, ліванське радикальне угруповання скористалося "глибокою фінансовою кризою", що триває в країні останніми роками, для здійснення своїх корисливих цілей. Як зазначає ізраїльський військовий, його фінансова структура базується на двох основних джерелах доходу: коштах з Ірану та внесках ліванського населення.
Хагарі повідомив, що ізраїльські атаки були націлені на об'єкти, пов'язані з "Al-Qard al-Hasan". Він також звинуватив "Хезболлу" у зберіганні "сотень мільйонів доларів" у бункері, розташованому під лікарнею "Сахель" у Бейруті.
Що таке "Аль-Кард аль-Хасан"?
Девід Ашер, експерт, який тривалий час надавав консультації уряду США з проблематики відмивання грошей та фінансування тероризму, в інтерв'ю DW охарактеризував "Al-Qard al-Hasan" як "позиково-ощадну організацію, а не традиційний банк".
Директор програми з безпеки на Близькому Сході в аналітичному центрі нової американської безпеки (CNAS) Джонатан Лорд вважає, що "Al-Qard al-Hasan" відіграє важливу роль у фінансуванні "Хезболли" в Лівані. Він зазначив: "Ця організація надає фінансові послуги, що стало своєрідною стратегічною перевагою для "Хезболли" у країні. З огляду на те, що традиційний банківський сектор зазнав значних труднощів останніми роками через корупцію та глобальні економічні проблеми, "Al-Qard al-Hasan" став важливим ресурсом для них", - зазначив Лорд у бесіді з DW.
"Al-Qard al-Hasan" була заснована у 1983 році і наразі має близько тридцяти філій. Ця організація користується значною популярністю в регіонах Лівану, де традиційно існує потужна підтримка "Хезболли". Після часткового колапсу ліванської банківської системи, викликаного фінансовою кризою 2019 року, попит на послуги компанії зріс ще більше. "Al-Qard al-Hasan" не підпадає під контроль центрального банку Лівану та не є частиною міжнародної банківської мережі. З 2007 року вона перебуває під санкціями з боку США.
Які джерела доходів має "Хезболла"?
У своїй заяві Даніель Хагарі підкреслив, що "Хезболла" фінансується Іраном, а також отримує кошти завдяки фінансовим та соціальним послугам, які організація надає населенню Лівану через "Al-Qard al-Hasan".
На думку Девіда Ашера, "Al-Qard al-Hasan" становить лише "один з елементів" у складній фінансовій структурі "Хезболли". Експерт підкреслює, що основні зобов'язання організації зосереджені на виплаті заробітних плат "звичайним" членам терористичної групи та наданні різноманітних послуг населенню.
Ашер наголошує, що "Хезболла" використовує зокрема традиційну банківську систему Лівану і розподіляє свої активи у різний спосіб. За його власними оцінками, річний бюджет організації може становити "від 12 до 15 мільярдів доларів США на рік".
Своєю чергою, заява ізраїльської сторони про те, що більшість багатств "Хезболли" надходить з Ірану, - не підлягає сумніву, і це угруповання є фактично підрозділом іранського Корпусу вартових ісламської революції (КВІР), вважає Джонатан Лорд. "Якщо подивитися на бойовий склад сил Ірану, то видно, що він вважає "Хезболлу" компонентом національної оборонної інфраструктури", - зазначив він.
Ще одним важливим джерелом фінансування "Хезболли" є кошти, отримані від злочинних дій, таких як наркоторгівля та торгівля коштовностями, зазначає Ашер. Він наголошує, що існує безліч свідчень про те, що організація акумулює гроші через злочинні мережі на міжнародному рівні, а потім здійснює їх відмивання через фірми, які виглядають легальними, часто розташованими в Європі.
Загалом, за його оцінками, Іран забезпечує до половини резервів "Хезболли", а інша половина надходить від злочинної діяльності по всьому світу.
Яким чином вплив "Хезболли" позначається на економічній ситуації в Лівані?
З початку фінансової кризи 2019 року експерти описують економічну ситуацію в Лівані як катастрофічну. До серйозного спаду призвели введені проти Ірану міжнародні санкції, а згодом ситуацію посилили пандемія COVID-19 та вибух селітри у порту Бейрута у 2020 році.
Внутрішня валюта та банківська система країни зазнали практично катастрофічного колапсу, разом із багатьма державними установами. Валовий внутрішній продукт (ВВП) зменшився майже вдвічі. Унаслідок бомбардувань, що відбулися під час операції ЦАХАЛу "Стріли півночі" проти "Хезболли", близько мільйона ліванців, що становить майже 20% населення, були змушені залишити свої домівки всього за кілька тижнів. Ця ситуація ще більше ускладнить економічні виклики, з якими стикається Ліван.
Чи спрацює план Ізраїлю?
За словами Джонатана Лорда, наміри Ізраїлю атакувати фінансову інфраструктуру "Хезболли" свідчать про те, що їхня стратегія змінилася в порівнянні з попередніми кампаніями. Проте, незважаючи на успішні удари ізраїльських військових по терористичних угрупованнях, існує загроза "повільного розширення конфлікту", що може призвести до перетворення Лівану та боротьби з "Хезболлою" на аналогію з "В'єтнамом".
Девід Ашер вважає, що удари Ізраїлю по об'єктах "Al-Qard al-Hasan" вже зменшили фінансові ресурси "Хезболли" приблизно на 30-40 відсотків. Проте, за його словами, в організації все ще залишаються значні суми, пов’язані з основною фінансовою системою Лівану. Він також зауважує, що поточна стратегія Ізраїлю навряд чи матиме суттєвий вплив на доходи, які "Хезболла" продовжує отримувати від Ірану та своїх різноманітних злочинних операцій по всьому світу.