Детективу НАБУ довелося пояснювати свою недостовірну декларацію, зазначивши, що випадково вказав занижену вартість свого майна | УНН
Віктор Ярема, старший детектив НАБУ, пояснив розбіжності у декларації про доходи. Він назвав це "механічною помилкою" через неточну інформацію від дружини та пообіцяв виправити.
Старший детектив НАБУ Віктор Ярема, який був помічений на маніпуляції з судовими експертизами, "механічно" переплутав в декларації про доходи вартість квартири, яку продала його дружина. Це стало відомо під час проходження ним співбесіди на посаду заступника керівника підрозділу детективів Третього Головного підрозділу детективів НАБУ, передає УНН.
Під час співбесіди комісія повідомила, що не виявила ознак незаконного збагачення або необґрунтованих активів у декларації Віктора Яреми за 2023 рік. Проте, виникло кілька запитань щодо наданої інформації. Зокрема, членів комісії зацікавила розбіжність у сумі: у звітності вказано 766 тисяч гривень за продану квартиру, хоча фактична сума продажу становила 859 тисяч гривень. Крім того, у документі не було зазначено одного з покупців нерухомості.
"Це справді була механічна помилка, про яку я дізнався з питання, яке надіслало НАЗК. Можу пояснити ситуацію так: моя дружина продавала свою квартиру, оскільки ми наразі живемо окремо через війну - вона в Рівному, а я в Києві. Я заповнював декларацію, спираючись на її усні дані, які вона надала мені по телефону. Оскільки вона не має юридичної освіти, вона вказала ціну, що не є фактичною, а базується на оцінці експерта. Я записав цю оцінку - 766 тисяч гривень, а також зазначила одного з власників. Проте, я дійсно допустив помилку: насправді, квартиру купували двоє власників, і різниця між оцінкою та реальними сумами, які були вказані, дійсно викликала непорозуміння. Це моя помилка, і я її не помітив", - повідомив Ярема.
Він також зазначив, що от саме сьогодні збирався повідомити НАЗК про цю "помилку", однак звісно ще не встиг.
Також у комісії виникли питання до вартості автомобіля Nissan Sentra, якій він придбав у 2020 році. В декларації була вказана вартість всього у трохи більше, ніж 2 тисячі доларів.
"Це ціна згідно вантажно-митної декларації, оскільки автомобіль я придбав на аукціоні Copart, який відбувається в Канаді, тому така вартість. Відповідно з усіма митними платежама і ремонтами цей автомобіль, оскільки він був значно механічно пошкоджений, вийшов у ринкову ціну в Україні - в 9-10 тисяч доларів", - виправдався Ярема.
Нагадаємо
Раніше НАЗК зафіксувало конфлікт інтересів у старшого детектива Віктора Яреми через те, що він замовив експертизи у фірми, яка оформлена на доньку його колишньої колеги з Рівненської обласної прокуратури.
На запит УНН у НАЗК відзначили, що вони не беруться за перевірку осіб, для яких детективи НАБУ замовляють експертні дослідження.
Враховуючи численні випадки маніпуляцій з боку детективів щодо судових експертиз, ініціатива керівника НАБУ Семена Кривоноса створити власну експертну установу викликає значні побоювання. Цю ідею вже розкритикували представники адвокатської спільноти, оскільки в такому разі кількість "сфальсифікованих" експертиз може суттєво зрости, що, в свою чергу, загрожує маніпуляціями з доказами і ставить під сумнів об'єктивність правосуддя.
Крім того, практика свідчить про те, що антикорупційні органи, створені за єдиним задумом, часто ігнорують правопорушення, які вчиняють одне щодо одного. Наприклад, нещодавно Андрій Смирнов, колишній заступник голови Офісу Президента, повідомив, що деякі детективи НАБУ та прокурори САП придбали розкішні активи, зареєстровані на їх матерів.
У той же час, НАЗК не стало перевіряти ані детективів НАБУ, ані прокурорів САП - аргументували це тим, що озвучена Смирновим інформація "не містить фактичних даних, які могли бути перевірені в межах прав та повноважень" агентства.