Чому українцям важливий Микола Вінграновський | UACRISIS.ORG
20 років тому помер відомий письменник-шістдесятник, режисер, актор, сценарист, поет, лавреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Микола Вінграновський. На його батьківщині у місті Первомайськ до цього імені особливе ставлення. Недарма саме тут у 2023 році виникла ідея провести фестиваль "Вінграновський Art Fest". В цьому році організатори вирішили змінити формат і оголосили "Вінграновський Art Marathon", в рамках якого заплановано 20 заходів, у тому числі виставки, кінопоказ, виступи гуртів.
Поділяючи історію створення проєкту, його керівник Олександр Висоцький зазначив, що Вінграновський є його улюбленим поетом.
"Я родом з того ж краю, що й Микола Вінграновський, і навчався в тій самій школі, де він здобував освіту. Як активний учень, я з юності мав можливість виступати з його поезіями на сцені. Це надало мені змогу глибоко зануритися у всі його твори та контент, що виник у період його творчості. У мені завжди жила іскра бажання створити щось цікаве на честь Миколи Степановича. Крім того, багато років ми з командою організовували фестиваль Тараса Шевченка, метою якого було подолати радянські стереотипи про нього, зробити його образом живим і молодим. Вінграновський для нас – це інший підхід. Ми повинні увічнити його пам'ять, перетворити на легенду, національний міф, а вже наступні покоління нехай знову оживлять його образ", – підкреслив Олександр Висоцький.
Ще однією причиною взятись за організацію "Вінграновський Art Fest" він назвав особливості регіону.
На сьогоднішній день Миколаївщина, безумовно, потребує культурної підтримки, оскільки в умовах війни в Україні відбувається не лише відновлення певних сенсів, а й прояви саботажу. Велику частину нашої території намагалися представити як Новоросію, дикий степ або місце, де колись жили лише давні греки і козаки, які, проте, нічого не збудували і не залишили сліду. Власне, українців там практично не було. Пізніше, радянська влада збудувала Южноукраїнську атомну електростанцію, що стало початком цивілізаційного розвитку. Щоб протистояти цій сучасній проблемі, яка вводить людей в оману, ми вирішили, що проект Вінграновського стане важливим інструментом захисту України, адже потрібно зміцнювати тил і наповнювати його сенсами. При деколонізації України, усуваючи Пушкіна, ми маємо заповнити ці прогалини чимось не менш цінним, але більш органічним і українським, адже без культури людям важко жити. Важливо показати їм їхнє коріння, щоб вони мали змогу легше відмовитися від ворожих і нав'язаних ідей, - зазначає Олександр Висоцький.
Одна з учасниць проєкту, письменниця та викладачка Лариса Ніцой, охарактеризувала Вінграновського як справжній порятунок для освіти.
Окрім того, що він є справжнім майстром слова, зрілим сценаристом та поетом для дорослої аудиторії, він також творив дивовижні ліричні вірші, призначені для дітей. Ці твори надзвичайно корисні для сучасних малюків. Як саме розвивається дитячий мозок? Спершу формується права півкуля, що відповідає за образне мислення, естетичне сприйняття світу і емоції, а цей процес триває до семи років. Після цього, до дев'яти років, активізується розвиток лівої півкулі, відповідальної за логіку, математику та алгоритми. Таким чином, ми спостерігаємо певний дисбаланс. Науковці, педагоги та психологи зрозуміли, що коли малюк починає навчання в школі, його образне мислення природно розвивається, тоді як логічне залишається позаду, і тому його потрібно розвивати насильно. Всі навчальні програми були адаптовані для того, щоб діти вміли добре рахувати. Наразі на математику покладається величезна надія. Однак, як виявилось, це завдає шкоди, і система освіти намагається повернутися до попередніх підходів, впроваджуючи реформи, які дозволяють дітям гратися в перших-других класах, адже саме в цей час у них формується образне сприйняття. Діти повинні вчитися виражати, відчувати та осмислювати свої емоції. І саме тут Вінграновський стає незамінним помічником у цьому процесі, підкреслила письменниця.
Закриття "Вінграновського Art Marathon" відбудеться 12 жовтня в Первомайську. У цей день, в місті на Миколаївщині, на одній локації зберуться дев'ять лауреатів Шевченківської премії. У програмі свята - книжковий ярмарок, виступи музичних колективів "Гуляйгород" та "Хорея Козацька", зустрічі з відомими письменниками Ларисою Ніцою, Дмитром Лазуткіним, Василем Герасим'юком та Анатолієм Кичинським, а також театральна вистава "Прекрасний звір у серці" за творами Миколи Вінграновського, яку представить актор Євген Нищук.