Чому нові компроміси Грузії з Росією можуть становити загрозу для України?
14 вересня, виступаючи на передвиборчому мітингу у Горі, почесний лідер керівної партії "Грузинська мрія" Бідзіна Іванішвілі заявив про необхідність вибачитися "перед осетинськими братами" за розв'язання війни 2008 року.
Цей вислів, що з'явився напередодні ключових парламентських виборів у Грузії, відображає позицію, близьку до кремлівської риторики.
Зазначимо, що Росія цілком вважає Міхеїла Саакашвілі, котрий був президентом Грузії в той час, відповідальним за старт війни.
Однак, незважаючи на критику Саакашвілі, нинішній уряд Грузії поки що не переходив цю критичну межу.
Досліджуючи, як ця заява вплине на результати голосування та які ризики вона може нести для України, запрошуємо вас переглянути коротке відео на нашому Youtube-каналі. А для більш детального аналізу зверніть увагу на матеріал редактора "Європейської правди" Юрія Панченка, в якому розглядається, як грузинська влада намагається зняти з Росії відповідальність за війну 2008 року та яку роль у цьому відіграє Україна. Нижче наведено короткий виклад цього аналізу.
Поки російські посадовці оминають увагою зміну курсу Тбілісі. Зберігають мовчання й осетинські сепаратисти.
На сьогоднішній день, на висловлення вибачення з боку найвпливовіших політичних фігур Грузії, зокрема Бідзіни Іванішвілі, а також на заклик до завершення "братовбивчого конфлікту", відреагувало лише Міністерство закордонних справ Абхазії.
Вони висловили надію, що ця заява буде підтримана "конкретними діями щодо примирення, які базуються на переосмисленні минулих помилок та вибаченнях перед народами Південної Осетії та Абхазії, відмовою від політичного та економічного тиску, а також укладенням мирного угоди".
У відповідь на пропозицію Іванішвілі відгукнулися з очікуваною запеклістю як опозиційні сили Грузії, так і суспільство в цілому.
Оскільки ця заява, безсумнівно, не знайде підтримки серед грузинського населення, то з якою метою її було озвучено?
Насамперед, питання потенційної реінтеграції Грузії є однією з основних тем у виборчій кампанії партії "Грузинська мрія". Нещодавно партія зробила публічну заяву, в якій обґрунтувала необхідність конституційної більшості у новому парламенті. Однією з причин цього є прагнення "мирно відновити територіальну цілісність Грузії".
Одним із основних доводів на підтримку можливості такої реінтеграції та потенційної згоди Росії є інформація про існування широкої угоди між грузинською владою та Москвою.
У контексті цих сподівань, вибачення сприймається в грузинському суспільстві як сигнал до можливого об'єднання, що, в свою чергу, підкріплює основну ідею, яку просуває грузинська влада.
Також можливо, що подібними висловлюваннями Іванішвілі "перевіряє" реакцію грузинського населення, оцінюючи, наскільки вони готові до компромісів з Росією.
І, зрештою, ця заява могла бути висловлена на прохання Росії, яка прагне до виборів зміцнити свої зв’язки з грузинською владою.
З високою ймовірністю можна стверджувати, що заява Іванішвілі лише погіршить виборчі позиції "Грузинської мрії".
У цих обставинах можна прогнозувати повну маніпуляцію результатами голосування.
Це цілком задовольняє Кремль – невизнані західними країнами вибори остаточно завершать процес євроінтеграції Грузії, перетворивши орієнтацію на Росію на єдино можливий шлях.
На жаль, висловлювання про війну між Росією та Грузією у 2008 році мають актуальне значення і для сучасної України.
Росії необхідно, щоб Грузія змінила свій курс, аби чинити тиск на західних союзників України.
Цей розвиток подій викликає занепокоєння у багатьох західних популістів, зокрема у Дональда Трампа. Виникає питання: якщо через 16 років після закінчення війни Грузія знову прагне налагодити зв'язки з Росією, чи не свідчить це про можливість подібних змін у відносинах України?
А тому ті, хто шукає аргументи для припинення підтримки України, з радістю скористаються грузинським прецедентом. Звичайно, якщо в Іванішвілі вийде реалізувати свій план.