8 вересня: сьогодні відзначається церковне свято, яке вимагає від жінок особливих дій на Другу Пречисту.


Яке релігійне свято святкують 8 вересня за новим і старим календарями? Що дозволено і що заборонено робити в цей день? У кого з людей сьогодні день ангела?

8 вересня за новим церковним календарем святкують важливе свято – Різдво Пресвятої Богородиці, а також вшановують пам'ять ікони Софії – Божої Премудрості (Київської) та Почаївської ікони Божої Матері. У народному календарі цей день відомий як Осенини. Далі ми розповімо про особливості традицій та прикмет, пов’язаних з 8 вересня, а також про те, яке свято відзначається у церкві за старим стилем.

8 вересня 2024 року - яке церковне свято сьогодні за новим і старим церковним календарем

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря - збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.

Яке церковне свято відзначається сьогодні в Україні за новим календарем?

8 вересня за новим церковним календарем (21 вересня за старим) відзначається свято Різдва Пресвятої Богородиці, а також день пам'яті ікони Софії — Божої Премудрості (Київської) та Почаївської ікони Матері Божої.

Свято Різдва Пресвятої Богородиці є одним із найважливіших свят у церковному календарі. Його почали святкувати ще в кінці VI - на початку VII століття, відзначаючи цю подію через дев'ять місяців після свята Зачаття Діви Марії.

Of course! Please provide the text you'd like me to make unique.

8 вересня у новому церковному календарі святкують день, присвячений Київській іконі Святій Софії - Премудрості Божої.

Назва Софії - Премудрості Божої має свої корені в Константинополі, де Імператор Юстиніан Великий збудував величний собор на честь Святої Софії. За легендою, саме ангел вказав імператору місце для зведення храму, а юнакові, який працював на будівництві, було дано вказівку щодо назви. Деякі давні візантійські автори вважали, що "Софія" походить із притчі Соломона: "Премудрість збудувала свій дім, вирізала сім стовпів". Ця цитата стала основою для створення ікони Софії Премудрості Божої.

Храмова ікона собору Святої Софії Київської знаходиться в іконостасній частині. У центрі образу - Богоматір і іпостасна Премудрість, що втілилася з Неї, - Син Божий. Пресвяту Богородицю зображено під балдахіном на семи стовпах-колонах, вона стоїть на серповидному місяці, що лежить на хмарі. Під ним - амвон із сімома сходинками. Богоматір тримає руки піднятими догори, наче Нерушима Стіна, а на Її лоні зображено Спасителя, який тримає державу в лівій руці, а правою благословляє.

На карнизі балдахіна розміщено стрічковий напис з висловом Соломона, а над ним у світлі променів зображений Бог Отець. Нижче – Дух Святий. По обидва боки від Бога Отця розташовані сім ангелів, а перед Дівою Марією, яка стоїть на сходинках амвона, представлені праотці та пророки Старого Заповіту. "Сім сходинок Її сходження" символізують віру, надію, любов, чистоту, смирення, благодать і славу. За фігурою Пречистої здіймаються сім стовпів, які підтримують балдахін, на яких зображено сюжети та написання з Апокаліпсису.

Of course! Please provide the text you'd like me to make unique.

Почаївська ікона Божої Матері є однією з найулюбленіших святинь у церковному середовищі, славу якої знають у всьому слов'янському світі.

Легенда про чудодійну ікону тісно пов'язана з Почаївським монастирем, що носить ім'я Успіння Пресвятої Богородиці, розташованим на Тернопільщині. Цей древній центр православ'я зберігає ікону вже більше 400 років.

У 1240 році на горі, де зараз розташована Успенська Почаївська лавра, оселилися два ченці. Якось один із них пішов до вершини гори і раптом побачив Богородицю, яка стояла на камені і була немов охоплена полум'ям. Він покликав іншого ченця, а також видіння побачив пастух Іоанн Босий - усі разом вони стали прославляти Бога і Його Пречисту Матір. Після того, як явище зникло, на камені, де стояла Богородиця, залишився відбиток Її правої стопи. Він зберігся дотепер і завжди наповнений водою, яку виділяє камінь. Численні прочани, які приїжджають до лаври, набирають цю воду для зцілення від недуг.

Згідно з легендою, Почаївську ікону Божої Матері подарувала ченцям монастиря дворянка на ім'я Анна Гойська. У 1559 році вона отримала цю святиню від митрополита Неофіта, який проїжджав повз Почаїв і став згодом патріархом Константинополя. Незабаром у родині Анни почали помічати, що ікона випромінює особливе світло. А в 1597 році, під час молитви перед образом, зцілився її брат Пилип. Після цього Анна вирішила передати ікону ченцям, які оселилися на Почаївській горі.

Після деякого часу на скелі була зведена церква, присвячена Успінню Божої Матері, що стала невід'ємною частиною монастирського комплексу. Почаївський монастир пережив чимало випробувань протягом своєї історії: він зазнавав переслідувань з боку лютеран, піддавався нападам турків та потрапляв під контроль уніатів. Проте, завдяки заступництву Божої Матері, монастир зміг подолати всі труднощі.

Із Почаївською іконою Богоматері пов'язано чимало чудес. Відомий випадок, коли перед іконою зцілилася сліпа дівчинка Ганна Акімчукова. Також, коли 1721 року Почаїв зайняли уніанти, то граф-уніат Микола Потоцький несподівано став благодійником Почаївської обителі. Цьому послужив випадок, що стався з його кучером. Якось розгніваний граф хотів у люті вбити свого слугу, а той вигукнув: "Матір Божа, явленої в іконі Почаївській, врятуй мене!" Пістолет дав осічку кілька разів, кучер залишився живим, а здивований граф відправився до монастиря до ікони, а потім усе своє майно віддав на облаштування обителі.

Чудотворна святиня і зараз зберігається в Успенській Почаївській лаврі, у місті Почаєві Тернопільської області.

Церковне свято, що відзначається 8 вересня за юліанським календарем.

Раніше УНІАН інформував про те, яке церковне свято відзначається сьогодні за традиційним календарем, а також про те, які дії є дозволеними, а які - забороненими в день вшанування пам'яті мученика Адріана та мучениці Наталії.

Які знаки і символи пов'язані з 8 вересня?

Згідно з народними прикметами, можна передбачити, якою буде погода в найближчі дні та яка осінь нас чекає.

У народному календарі 8 вересня - свято Осеніни, або свято Урожаю. Також цей день називають Другою Пречистою і вважають жіночим днем.

Що не можна робити 8 вересня

8 вересня Церква засуджує конфлікти, образи, бажання помсти, плітки та наклепи. Вона виступає проти осудження, заздрощів, жадібності та відчаю. Важливо не відмовляти тим, хто потребує підтримки.

У народі вважається, що в свято не можна займатися важкою роботою по дому і у дворі - прибирати, мити підлогу, палити сміття і т. д. Категорично заборонено жінкам брати до рук ножиці та голки, шити і вишивати.

Які активності можна здійснити 8 вересня?

У молитвах до Матері Божої звертаються з проханнями про здоров'я для себе та рідних, жіночого щастя.

Віряни звертаються до Почаївської Божої Матері з проханням про зцілення від тяжких недуг, просячи про відновлення здоров'я, підтримку в важкі часи, захист своїх домівок і родин від недобрих людей, а також охорону рідної землі від ворогів. Вони просять про наставлення на правильний шлях, а також зміцнення свого духу і віри.

Цього дня особливу увагу приділяють матерям, висловлюючи їм подяку за все, що вони роблять, та намагаючись допомогти у всьому. Вважається, що добрим вчинком для жінок є подання щедрої милостині або надання благодійної допомоги на Різдво Богородиці, адже це приносить у дім достаток і радісні дитячі голоси.

У народі цього дня накривають стіл і запрошують у гості рідних.

8 вересня - іменини сьогодні

Сьогодні за церковним календарем святкують іменини Георгій та Іван.

Згідно з традиційним календарем, іменини відзначають Наталія, Адріан, Марія, Петро, Георгій, Віктор, Дмитро, Роман та Микола.

Раніше ми випустили церковний календар на вересень 2024 року, в якому представлені дати як за старим, так і за новим стилем.

Можливо, вас також привернуть увагу новини:

Related posts