5 ключових причин, чому дієти часто призводять до зривів і збільшення ваги.
РБК-Україна (проект Styler) розглядає питання, чи справді дієти сприяють схудненню, а також як можна уникнути ефекту тимчасового результату.
Дієта – це система харчування, що включає в себе певні рекомендації щодо вибору продуктів, способів їх приготування, розмірів порцій, а також частоти і часу прийому їжі. У повсякденному спілкуванні термін "дієта" зазвичай асоціюється зі способом харчування, спрямованим на зниження ваги. Проте насправді вплив дієти на організм набагато ширший і охоплює різні аспекти здоров'я.
Вона може стосуватися їжі та напоїв, які людина споживає щодня, а також психічних і фізичних обставин, пов'язаних із прийомом їжі. Харчування передбачає більше, ніж просто дотримання "хорошої" дієти - це харчування на всіх рівнях.
Тенденції в дієтах та наукові дослідження про харчування постійно еволюціонують, іноді навіть щодня. Проте, незважаючи на весь цей шум, наукові дані підтверджують, що адекватний вибір продуктів харчування може суттєво покращити наше здоров'я, тоді як нездорове харчування може призвести до серйозних наслідків у майбутньому.
Проте, нерідко дотримання дієт призводить до зривів. Багато дієт не є ефективними, оскільки забезпечують лише короткострокові результати і не сприяють змінам у звичках на тривалій основі.
Крім того, вони можуть спричиняти стрес, відчуття голоду і навіть призводити до переїдання.
За словами нутриціолога Анастасії Краєвської, є певні причини, які не дозволяють втриматись на дієті та викликають зриви та переїдання.
Занадто строгі обмеження
Дієти зазвичай супроводжуються жорсткими обмеженнями, які можуть викликати відчуття голоду та незадоволення, що, у свою чергу, призводить до зривів і надмірного споживання їжі.
Отже, пам'ятайте, що жорсткі обмеження не забезпечують тривалих результатів.
Нереалістичні сподівання
Часто люди очікують швидких результатів, але втрата ваги - це довгий процес, який вимагає терпіння.
Також, коли результат не відповідає очікуванням, приходить розчарування і бажання здатися.
Психологічний тиск
Чим більше ви забороняєте собі певні продукти, тим сильніше бажання їх зʼїсти. Відчуття провини після "порушення" тільки ускладнюють ситуацію.
Отже, дієти можуть формувати враження замкнутого кола.
Емоційне заїдання
Багато людей вживають їжу як спосіб впоратися зі стресом, нудьгою або емоційними труднощами.
Необхідно усвідомлювати, коли вживання їжі відбувається не з почуття голоду, а для емоційного задоволення, і шукати інші методи для управління цими емоціями.
Проігнорування прагнень.
Зазвичай дієти обмежують споживання улюблених страв, що може викликати почуття браку.
Замість того, щоб повністю відмовлятися від улюблених страв, спробуйте вводити їх у свій раціон в помірних обсягах. Це дозволить вам насолоджуватися їжею та знизити ймовірність зривів.