15 вересня: сьогодні релігійне свято, і ось що не рекомендується робити вдома.
Дізнайтесь, яке релігійне свято святкують 15 вересня за новим і старим календарем, а також про дозволені та заборонені дії цього дня і кому з людей випадають іменини.
15 вересня за новим церковним календарем вшановують святого великомученика Микиту Готфського. В народі цей день отримав назву Микита Гусятник. Пропонуємо ознайомитися з традиціями та прикметами цього дня, а також дізнатися, яке свято святкують у церкві за старим стилем.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль, і всі православні свята з фіксованою датою змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжує дотримуватися колишнього календаря - збереження старого стилю залишається правом релігійних громад і монастирів.
Яке сьогодні релігійне свято в Україні за новим календарем?
15 вересня за новим церковним календарем (28 вересня за старим) відзначається день вшанування святого великомученика Микити Готфського.
Микита жив у IV столітті на території Бессарабії та походив із давнього готського племені. Приблизно в 325 році він прийняв християнство і почав активно проповідувати віру в Ісуса Христа серед язичників. Однак незабаром його життя опинилося під загрозою, коли до влади повернувся вождь готів Афанаріх, який раніше був вигнаний. Микиту намагалися змусити відректися від своєї віри, проте він залишався непохитним. У відповідь на його стійкість мучителя застосували жорстокі катування, а в 372 році його спалили на вогнищі. За легендою, полум’я не завдало шкоди його тілу, і пізніше його поховали в Кілікії, що в Малій Азії.
Поруч із гробницею святого відбувались дивовижні зцілення. Згодом деякі з його мощей були перевезені до Константинополя, тоді як інша частина потрапила до сербського монастиря Високі Дечани.
Церковне свято 15 вересня за старим стилем
Раніше інформаційне агентство УНІАН повідомляло про те, яке церковне свято святкується сьогодні за традиційним календарем. В цій статті зазначено, що можна і чого не варто робити в день вшанування пам'яті мученика Маманта, а також преподобних Антонія та Феодосія Печерських, які заснували Києво-Печерський монастир.
За ознаками цього дня можна передбачити, якою буде зима та навіть літо, що наступає.
15 вересня в народному календарі відзначається свято Микити Гусятника. Ця дата знаменує початок сезону полювання на диких гусей, а також час, коли господарі забивають своїх домашніх птахів.
15 вересня, як і в усі інші дні, Церква засуджує конфлікти, образливі висловлювання, плітки, наклепи та осудження. Вона також протистоїть заздрості, жадібності, помсті та відчаю. Не слід відмовляти тим, хто звертається за підтримкою.
Сьогодні народні прикмети не рекомендують займатися прибиранням у домі, оскільки існує повір’я, що це може призвести до втрати удачі. Виносити речі з оселі або позичати щось у сусідів вважається поганою ознакою і може спричинити фінансові втрати. Крім того, не слід виставляти напоказ свої досягнення, красу чи власність — все це може швидко зникнути.
Святому Микиті звертаються з молитвою в тяжкі моменти, просячи його про захист від злих людей, переслідувачів і кривдників, а також від невидимих ворогів. У цей день корисно вчинити якомога більше добрих справ, навіть якщо це будуть невеликі вчинки, такі як допомога іншим, подання милостині чи підгодівля безпритульних тварин.
Сьогодні не рекомендується прибирати в оселі, але ось приготування птиці – цілком прийнятне заняття. Наприклад, у давні часи основною стравою цього дня вважалася запечена гуска, яка займала почесне місце на столі.
Сьогодні за церковним календарем святкують іменини такі особи: Андрій, Віссаріон, Герасим, Григорій, Дмитро, Євдокія, Іван, Ігнатій, Йосип, Леонід, Людмила, Макар, Максим, Марія, Микита, Микола, Петро, Порфирій, Семен, Степан, Федот та Яків.
Згідно з традиційним календарем, іменини відзначають такі імена: Анатолій, Антон, Богдан, Василь, Віктор, Володимир, Юхим, Іван, Ксенія, Леонід, Михайло, Микола, Павло, Петро, Степан, Федір та Пилип.
Раніше ми представляли церковний календар на вересень 2024 року, де вказані дати як за старим, так і за новим стилем.